Zbliżając się do finału przygotowań do konkursu we Francji, Volker organizował dla mnie jednodniowe indywidualne warsztaty z formowania jałowców. I tym sposobem 30. marca 2019 okazał się dniem przełomu.
Czytaj dalej Pierwsze formowanie z Dirkiem DabringhausenemPiotr Bryja
Jałowiec od Kamy po pierwszym formowaniu
Pod koniec stycznia zdecydowałem się poddać pierwszemu formowaniu jałowca, którego dostałem w prezencie od Kamyka (razem z tą sosną).
Czytaj dalej Jałowiec od Kamy po pierwszym formowaniuPierwsze formowanie sosny dla Oskara
Mój nauczyciel w momencie urodzenia dziecka pobrał sadzonkę wiąza drobnolistnego i ukorzenił do. Od tego czasu minęło prawie 30 lat, a wiąz drobnolistny w stylu miotły nadal jest z nim.
Czytaj dalej Pierwsze formowanie sosny dla OskaraTylko nie wytnij kaskadowej
Oprócz tego jałowca do ćwiczeń dostałem od Dirka również drugiego fajnie zagęszczonego. Mogłem zrobić z nim wszystko, z jednym zastrzeżeniem: główna gałąź ma zostać.
Czytaj dalej Tylko nie wytnij kaskadowejJałowiec chiński po pierwszym formowaniu
W środku przygotowań do konkursu we Francji zrobiliśmy dzisiaj próbne formowanie drzewka na czas. I tym sposobem dołączył do kolekcji drzewek bonsai kolejny jałowiec.
Czytaj dalej Jałowiec chiński po pierwszym formowaniuJałowiec chiński ITOIGAWA po pierwszym formowaniu
W ramach przygotowań do NTC we Francji otrzymałem do formowania materiały od przyjaciela mojego Nauczyciela. Pierwszy z nich to ito, piękny materiał, a dla mnie wartościowe doświadczenie.
Czytaj dalej Jałowiec chiński ITOIGAWA po pierwszym formowaniuWyjątkowa sosna drobnokwiatowa od Kamyka
Do kolekcji dołączył kolejny prezent od mojego Kamyka. Sosna, o której piszę poniżej, stanowi aktualnie moje najbardziej wartościowe drzewko. Przede wszystkim w sensie mentalnym, gdyż ma w sobie pewne ukryte znaczenie.
Spotkanie przyjaciół wśród drzewek bonsai – wystawa w Bockenem
Ostatni weekend (jak wiele innych) upłynął pod znakiem bonsai. Tym razem nasz najmniejszy klub bonsai w Niemczech zorganizował doroczną wystawę swoich drzew.
Ja wprawdzie uznałem jeszcze, że nie mam na tyle przygotowanych egzemplarzy, aby je wystawić, ale miałem okazję wykonać moje pierwsze demo, a właściwie dwa demonstracje w życiu.
Czytaj dalej Spotkanie przyjaciół wśród drzewek bonsai – wystawa w Bockenem
Warsztaty z Volkerem Einbockiem: sosna pospolita (pinus sylvestris)
Właśnie wróciłem z bardzo fajnych warsztatów z Volkerem Einbockiem, jednym z najbardziej uznanych bonsaistów w Niemczech. Temat warsztatów: sosna pospolita.
Czytaj dalej Warsztaty z Volkerem Einbockiem: sosna pospolita (pinus sylvestris)
Mój udział w konkursie nowych talentów (NTC Augsburg 2018)
Jak zapowiedziałem, tak zrobiłem., co nie zawsze jest takie oczywiste 🙂 Wczoraj stanąłem w szranki w konkursie nowych talentów Niemieckiego Klubu Bonsai w Augsburgu. Jak mi poszło i z czym wracam, o tym w tym poście.
Czytaj dalej Mój udział w konkursie nowych talentów (NTC Augsburg 2018)
Prezent rocznicowy Kamy
Na 13-stą rocznicę ślubu mój Kamyk podarował mi prezent w postaci klona palmowego Katsura, takiego jak mówi mój dawny nauczyciel, „do roboty”. Czeka mnie jej przy nim sporo, ale po latach radość z efektu będzie większa. Tym bardziej, że będzie rozwijał się z każdą kolejną naszą rocznicą.
Zmiana stylu jałowca chińskiego itoigawa Marcina Gajewskiego
„To co, wpadniecie? Dziewczyny napiją się wina, a my zrobimy jałowca.”, tak mniej więcej brzmiało zaproszenie od Marcina Gajewskiego, które w ostatnią sobotę wpadło mi na mesendżera. Nie wahałem się właściwie chwili, drżąc tylko oto, czy Kamykowi będzie chciało się jechać do Warszawy taki kawał drogi 🙂 Ale i tym razem był happy end 🙂
Czytaj dalej Zmiana stylu jałowca chińskiego itoigawa Marcina Gajewskiego