Gdy łuski jałowca zaczynają blednąć, a następnie żółknąć, to nie jest to choroba grzybowa. To objaw żerowania przędziorków na jałowcu.
Czytaj dalej Przędziorki na jałowcuChoroby i szkodniki
Żółkniejące igły na sośnie drobnokwiatowej
To, że sosna drobnokwiatowa (podobnie jak zresztą sosny dwuigielne) zrzuca dwuletnie igły, to zapewne wiadomo (czasem nawet igły potrafią pozostać na roślinie i 3 lata). Żółkną, sztywnieją i usychają, aż wreszcie opadają. Ale co zrobić, gdy widzimy, że wiosną zaczynają nam żółknąć końcówki ubiegłorocznych igieł, a nowe jeszcze się nawet sie nie otworzyły?
Czytaj dalej Żółkniejące igły na sośnie drobnokwiatowejPo czym poznać, że drzewko bonsai należy przesadzić?
To, kiedy przesadzać drzewko bonsai zależy kilku czynników, na które warto zwrócić uwagę przy codziennym obcowaniu z drzewkiem.
Czytaj dalej Po czym poznać, że drzewko bonsai należy przesadzić?Tarcznik jałowcowy (zaśnieżek jałowcowy)
Na jałowcu pospolitym zauważyłem skrzące się w słońcu białe kropki na młodych pędach. Kolega z klubu, Darek, zidentyfikował je jako zimujące samice tarcznika jałowcowego.
Czytaj dalej Tarcznik jałowcowy (zaśnieżek jałowcowy)Doniczka treningowa sitko – dla lepszego rozwoju bryły korzeniowej i nebari
Na dzisiejsze spotkanie klubu bonsai wziąłem trzy drzewka, które w ostatnim czasie zaczęły zwieszać pędy lub gubić liście/igły. Okazało się, że przyczyną nie jest wcale grzyb, a słaba kondycja bryły korzeniowej. I tutaj bardzo pomocna może być doniczka tyu „sito” lub po poznańsku „durszlak” 🙂
Czytaj dalej Doniczka treningowa sitko – dla lepszego rozwoju bryły korzeniowej i nebari
Mszyce i mączliki
Mszyce i mączliki to częsty gość wiosennych liściach lub na drzewka zimujących w cieplejszych pomieszczeniach. Na szczęście ich zwalczanie jest proste i nie wymaga z reguły środków chemicznych.
Biały włóknisty nalot na pędach sosny
Jeżeli wiosną (kwiecień – czerwiec) na swojej sośnie zauważyłeś biały nalot przypominający kłaczki waty czy wełny, to może być to efekt żerowania mszyc ochojnikowatych.
Kędzierzawość liści
Wczesna wiosna (marzec) to okres, w którym powinniśmy zacząć myśleć o zabezpieczeniu np. moreli japońskiej przed kędzierzawością liści. Później na wiosnę, gdy wystąpią objawy choroby, na leczenie będzie za późno i pozostanie jedynie usunięcie porażonych liści.
Objawy niedoboru pierwiastków i mikroelementów u drzew liściastych
Nie tylko szkodniki i choroby grzybowe mogą powodować zmiany na liściach. Jedną z przyczyn mogą być braki pierwiastków, spowodowane niewłaściwą mieszanką glebową lub niepoprawnym nawożeniem. Przeczytaj, jakie objawy dają niedobory pierwiastków i mikroelementów.
Czytaj dalej Objawy niedoboru pierwiastków i mikroelementów u drzew liściastych
Usychające igły na sośnie wczesną jesienią? To nie powód do zmartwień.
Jeżeli na początku września zauważysz na swojej sośnie żółte igły, to nie musisz się specjalnie przejmować. Żółknięcie igieł w okresie sierpien-wrzesień to naturalny etap rocznego cyklu rozwojowego.
Czytaj dalej Usychające igły na sośnie wczesną jesienią? To nie powód do zmartwień.
Moje największe błędy w pielęgnacji bonsai
Zamieszczam ku przestrodze. Niestety trudno nauczyć się od kogokolwiek właściwej pielęgnacji poszczególnych gatunków bonsai. Wielu mistrzów po prostu to wie i dziwi się, że można było nie wiedzieć i popełnić tak kardynalne błędy 🙂 Ja uczyłem się na własnych – mam nadzieję, że dzięki lekturze tego wpisu uda Ci się uniknąć niektórych własnych błędów i śmierci drzewek. Jeżeli chcesz się podzielić tutaj własnymi (negatywnymi) doświadczeniami, zapraszam do komentowania.
Ratunek dla przelanej bryły korzeniowej – Blackstar i woda utleniona
Przelanie bonsai to i przez to utrata części bryły korzeniowej, to dość często spotykany problem. Warto poznać zatem środki, które obok Supertrive może nam pomóc: Blackstar oraz… woda utleniona.
Czytaj dalej Ratunek dla przelanej bryły korzeniowej – Blackstar i woda utleniona
Usychające igły / łuski na jałowcu. Usychające przyrosty i pędy.
Usychające igły / łuski, brązowe końcówki przyrostów / wierzchołków pędów na jałowcach mają przeważnie dwie przyczyny: chorobę grzybową lub bonsai zaatakował licinek jałowcowiaczek.
Czytaj dalej Usychające igły / łuski na jałowcu. Usychające przyrosty i pędy.
Osutka sosny
Gdy na sośnie żółkną igły, a na tych jeszcze zielonych pojawiła się żółta kropka (pasek), to z pewnością jest to osutka sosny.
Parch jabłoni
Parch poraża jabłoń i grusze podczas opadów deszczu. Dlatego ważne jest obserwowanie pogody pod tym względem i ochrona drzewek.