Gdy na sośnie żółkną igły, a na tych jeszcze zielonych pojawiła się żółta kropka (pasek), to z pewnością jest to osutka sosny.
Objawy
Usychające igły na sośnie.
Żółte plamy na igłach ułożone w poprzek. Igła usycha w kierunku od wierzchołka igły do tej plamki, a potem dalej w kierunku nasady igły.
Wiosenna osutka sosny – Pierwsze objawy porażenia (żółte plamy na igłach) widoczne są dopiero jesienią, w okresie zimy igły żółkną, brązowieją, zamierają i na wiosnę opadają. Choroba poraża igły tegoroczne.
Jesienna osutka sosny – poraża igły ubiegłoroczne i starsze. Objawy widoczne są wiosną / latem. Powoduje żółknięcie igieł i ich opadnięcie na jesień.
Osutka północna sosny – wierzchołek tegorocznych igieł sosny zwyczajnej zmienia w okresie wegetacyjnym kolor na żółty i brązowy. Podstawa igły pozostaje zielona.
Zapobieganie
Regularnie wybierać z doniczki opadnięte igły.
Grzyby powodujące osutkę atakują szczególnie starsze igły. Usuwając ubiegłoroczne igły na sośnie w sierpniu ograniczamy ryzyko rozwoju osutki.
Zwalczanie
Polecane środki chemiczne: Amistar 250 SC, Falcon 460 EC.
Cieczą pokrywamy dokładnie całą koronę drzewka oraz podłoże pod nią.
W sezonie wegetacyjnym wykonujemy 3-4 takie zabiegi.
Pierwszy oprysk wykonujemy pod koniec kwietnia, kolejne w drugiej połowie czerwca (przed lipcowym wyrzutem zarodników), wrześniu (przed kolejnym wyrzutem we wrześniu i październiku), a ostatnie na początku listopada – dzięki temu zwalczamy różne fazy rozwoju grzyba.