Osutka sosny


Gdy na sośnie żółkną igły, a na tych jeszcze zielonych pojawiła się żółta kropka (pasek), to z pewnością jest to osutka sosny.

Objawy

Usychające igły na sośnie.

Żółte plamy na igłach ułożone w poprzek. Igła usycha w kierunku od wierzchołka igły do tej plamki, a potem dalej w kierunku nasady igły.

Wiosenna osutka sosny –  Pierwsze objawy porażenia (żółte plamy na igłach) widoczne są dopiero jesienią, w okresie zimy igły żółkną, brązowieją, zamierają i na wiosnę opadają. Choroba poraża igły tegoroczne.

Jesienna osutka sosny – poraża igły ubiegłoroczne i starsze. Objawy widoczne są wiosną / latem. Powoduje żółknięcie igieł i ich opadnięcie na jesień.

Osutka północna sosny – wierzchołek tegorocznych igieł sosny zwyczajnej zmienia w okresie wegetacyjnym kolor na żółty i brązowy. Podstawa igły pozostaje zielona.

Osutka sosny na tegorocznych przyrostach.
Osutka sosny na tegorocznych przyrostach.
Osutka na sośnie drobnokwiatowej. Uszkodzone igły ubiegłoroczne.
Osutka na sośnie drobnokwiatowej. Uszkodzone igły ubiegłoroczne.

Zapobieganie

Regularnie wybierać z doniczki opadnięte igły.

Grzyby powodujące osutkę atakują szczególnie starsze igły. Usuwając ubiegłoroczne igły na sośnie w sierpniu ograniczamy ryzyko rozwoju osutki.

Zwalczanie

Polecane środki chemiczne:  Amistar 250 SC, Falcon 460 EC.

Cieczą pokrywamy dokładnie całą koronę drzewka oraz podłoże pod nią.

W sezonie wegetacyjnym wykonujemy 3-4 takie zabiegi.

Pierwszy oprysk wykonujemy pod koniec kwietnia,  kolejne w drugiej połowie czerwca (przed lipcowym wyrzutem zarodników), wrześniu (przed kolejnym wyrzutem we wrześniu i październiku), a ostatnie na początku listopada – dzięki temu zwalczamy różne fazy rozwoju grzyba.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.