To, że sosna drobnokwiatowa (podobnie jak zresztą sosny dwuigielne) zrzuca dwuletnie igły, to zapewne wiadomo (czasem nawet igły potrafią pozostać na roślinie i 3 lata). Żółkną, sztywnieją i usychają, aż wreszcie opadają. Ale co zrobić, gdy widzimy, że wiosną zaczynają nam żółknąć końcówki ubiegłorocznych igieł, a nowe jeszcze się nawet sie nie otworzyły?
Czytaj dalej Żółkniejące igły na sośnie drobnokwiatowejSosna drobnokwiatowa
Sosna Oskara – wiosna 2019
Po zimowym formowaniu sosna dobrze wystartowała w sezon.
Czytaj dalej Sosna Oskara – wiosna 2019Pierwsze formowanie sosny dla Oskara
Mój nauczyciel w momencie urodzenia dziecka pobrał sadzonkę wiąza drobnolistnego i ukorzenił do. Od tego czasu minęło prawie 30 lat, a wiąz drobnolistny w stylu miotły nadal jest z nim.
Czytaj dalej Pierwsze formowanie sosny dla OskaraWyjątkowa sosna drobnokwiatowa od Kamyka
Do kolekcji dołączył kolejny prezent od mojego Kamyka. Sosna, o której piszę poniżej, stanowi aktualnie moje najbardziej wartościowe drzewko. Przede wszystkim w sensie mentalnym, gdyż ma w sobie pewne ukryte znaczenie.
Warsztaty z Volkerem Einbockiem: sosna pospolita (pinus sylvestris)
Właśnie wróciłem z bardzo fajnych warsztatów z Volkerem Einbockiem, jednym z najbardziej uznanych bonsaistów w Niemczech. Temat warsztatów: sosna pospolita.
Czytaj dalej Warsztaty z Volkerem Einbockiem: sosna pospolita (pinus sylvestris)
Biały włóknisty nalot na pędach sosny
Jeżeli wiosną (kwiecień – czerwiec) na swojej sośnie zauważyłeś biały nalot przypominający kłaczki waty czy wełny, to może być to efekt żerowania mszyc ochojnikowatych.
Usychające igły na sośnie wczesną jesienią? To nie powód do zmartwień.
Jeżeli na początku września zauważysz na swojej sośnie żółte igły, to nie musisz się specjalnie przejmować. Żółknięcie igieł w okresie sierpien-wrzesień to naturalny etap rocznego cyklu rozwojowego.
Czytaj dalej Usychające igły na sośnie wczesną jesienią? To nie powód do zmartwień.
Bjorn Bjorholm odpowiada na żywo na pytania – notatki
Wczoraj Bjorn Bjorholm na żywo na facebooku odpowiadał na pytania internautów. Tutaj znajdziecie notatki z tego wydarzenia.
Czytaj dalej Bjorn Bjorholm odpowiada na żywo na pytania – notatki
Tegoroczne i ubiegłoroczne igły na sośnie. Jak je rozróżnić?
Przycinając igły sosny w sierpniu początkujący bonsaiści mogą mieć problem z rozróżnieniem ubiegłorocznych igieł, które usuwamy, od tegorocznych, którym pozwalamy spokojnie rosnąć do późnej jesieni. Dowiedz się zatem, jak rozpoznać ubiegłoroczne igły na sośnie?
Czytaj dalej Tegoroczne i ubiegłoroczne igły na sośnie. Jak je rozróżnić?
Przycinanie czy wyrywanie igieł na sośnie?
Parę słów o sposobie usuwania igieł na sośnie poprzez wyrywanie lub przycinanie nożyczkami. Jak zatem usuwać igły z sosny: wyrywać czy przycinać?
Osutka sosny
Gdy na sośnie żółkną igły, a na tych jeszcze zielonych pojawiła się żółta kropka (pasek), to z pewnością jest to osutka sosny.
Przesadzanie bonsai latem
Przesadzanie drzewek latem w okresie najwyższych temperatur (u nas z reguły druga połowa lipca / początek sierpnia). Kiedy to ma sens?
Sosna drobnokwiatowa / Sosna biała (pinus parviflora) / Goyomatsu
Przeczytaj informacje o pielęgnacji bonsai z sosny drobnokwiatowej (białej). Japońska sosna biała Goyomatsu to jedno z najwdzięczniejszych gatunków na drzewko bonsai do uprawy na zewnątrz. Jest to jednak gatunek wymagający większej delikatności i rozłożenia prac na dłuższy czas, niż np. sosna czarna czy sosna zwyczajna.
Czytaj dalej Sosna drobnokwiatowa / Sosna biała (pinus parviflora) / Goyomatsu