Zimowanie drzewek to często wyzwanie organizacyjne. Sprawy nie ułatwia fakt, że niektóre gatunki wymagają zimowania z chłodzie, ale równocześnie nie powinny być narażone na temperaturę poniżej zera. Dodatkowo czasem chcemy w zimie popracować nad drzewkami i wtedy mróz nie jest naszym sprzymierzeńcem.
Czytaj dalej Jak zimować drzewka bonsai w temperaturze lekko powyżej zera ?Zimowanie
Ochrona bonsai przed wiosennymi przymrozkami
Wiosenne przymrozki są dla drzewek bonsai znacznie groźniejsze niż zimowe mrozy. Dlaczego i jak chronić drzewka wiosną przed mrozem, przeczytasz w tym wpisie. Wpis krótki, a może uratować wiele drzewek przez uschnięciem.
Lampa do doświetlania roślin jesienią i zimą
Od czasu, gdy popełniłem wpis dotyczący doświetlania drzewek zimowych w mieszkaniach jesienią i zimą, temat wrócił na tapetę po przeprowadzce do Hanoweru. Jako, że nie zabrałem sprzętu doświetlającego z domu, potraktowałem to jako okazję do poszukania innych rozwiązań.
Azalia japońska – rozmnażanie przez sadzonki
Sadzonki azalii zimozielonych ukorzeniają się stosunkowo łatwo. Te gubiące liście na zimę nieco trudniej. Warto jednak spróbować, tym bardziej że wiosną i latem przycinamy azalie 🙂
Czytaj dalej Azalia japońska – rozmnażanie przez sadzonki
Uprawa bonsai na skale lub kamieniu
Zasady sadzenia i uprawy drzewek bonsai na skale / porowatym kamieniu.
Pielęgnacja bonsai w grudniu
Dla drzewek bonsai zimujących na zewnątrz grudzień to miesiąc spoczynku bezwzględnego. Nie oznacza to jednak, że nie możemy wykonać niektórych zabiegów.
Czytaj dalej Pielęgnacja bonsai w grudniu
Zimowanie drzewek typu indoor, czyli tzw. „domowych” bonsai
O zimowaniu drzewek do uprawy zewnętrznej pisałem już wcześniej. Ale jak zimować drzewka bonsai uprawiane wewnątrz, np. w domu? Jakimi zasadami się kierować przy zimowaniu indoor’ów?
Czytaj dalej Zimowanie drzewek typu indoor, czyli tzw. „domowych” bonsai
Przygotowanie bonsai zewnętrznych do zimy
O ile bonsai wewnętrzne z reguły doświetlamy, to o drzewka zewnętrzne musimy nieco bardziej zadbać przygotowując je do zimy.
Zimowanie bonsai – dołowanie w gruncie
O zimowanie bonsai w inspekcie pisałem tutaj. Przyjrzyjmy się również innej metodzie zimowanie bonsai. Dla niektórych drzewek może być ona bezpieczniejsza niż zimowanie w inspekcie.
Informacja o wiosennych przymrozkach na telefon
Skąd wziąć informację o wiosennych przymrozkach w swojej okolicy?
Czytaj dalej Informacja o wiosennych przymrozkach na telefon
Pielęgnacja bonsai w lutym
Choć dni stają się coraz dłuższe, luty pod względem pielęgnacji bonsai nie różni się zbytnio od stycznia. Wykonujemy jednak pierwsze cięcia kolejnych gatunków drzew.
Czytaj dalej Pielęgnacja bonsai w lutym
Dlaczego moje bonsai traci liście. Co robić?
Czasem nasze drzewka zrzucają liście lub też liście żółkną i opadają. Co zatem zrobić, gdy nasze bonsai gubi liście, mimo iż je podlewamy? Jak uratować zalane drzewko? Jak uratować bonsai, gdy daliśmy za dużo nawozu? Na początek zachowaj spokój i przeczytaj ten mały poradnik.
Doświetlanie bonsai sztucznym światłem jesienią i zimą
Gdy zimujemy nasze bonsai w domu, najczęściej będziemy musieli je sztucznie doświetlić, aby dobrze zniosły ograniczony dostęp do słonecznego światła na jesień lub zimę.
Czytaj dalej Doświetlanie bonsai sztucznym światłem jesienią i zimą
Inspekt do zimowania bonsai na Youtube
[youtube https://www.youtube.com/watch?v=7epalSE8ACI]
Pielęgnacja bonsai w styczniu
Mimo iż za oknem zima, temperatury ujemne, a na inspekcie leży sobie od paru dni śnieg, to pielęgnacja bonsai w styczniu przechodzi powoli na inny poziom niż w grudniu. Zobacz jakie zabiegi pielęgnacyjne możesz / powinieneś wykonać w styczniu.
Czytaj dalej Pielęgnacja bonsai w styczniu