Mimo iż za oknem zima, temperatury ujemne, a na inspekcie leży sobie od paru dni śnieg, to pielęgnacja bonsai w styczniu przechodzi powoli na inny poziom niż w grudniu. Zobacz jakie zabiegi pielęgnacyjne możesz / powinieneś wykonać w styczniu.
Styczeń to również piękny czas dla posiadaczy moreli japońskiej, gdyż w tym miesiącu pokryje się pięknymi pąkami. W razie wystąpienia silnych mrozów gatunki kwitnących wcześnie bonsai warto przenieść do nieogrzewanego pomieszczenia, tak aby mróz nie uszkodził nabrzmiewających pąków kwiatowych.
Wszystkie drzewka nadal zimują sobie bezpiecznie osłonięte od zimnego, mroźnego i wysuszającego wiatru (w inspekcie lub zadołowane w gruncie)
Nadal uważamy na to, aby inspekt nie nagrzał się zbyt mocno od słońca, gdyż zbyt intensywne ciepło może pobudzić bonsai do puszczenia nowych pędów, które szybko przemarzną, jeżeli temperatura się obniży.
Zimując bonsai w domu stawiamy wokół nich podstawki z wodą, przesuwamy do okna lub doświetlamy i odsuwamy od grzejników, chroniąc w ten sposób przed nagłym opadaniem liści.
Podlewanie
Jeżeli bryła korzeniowa jest zamarznięta, nie podlewamy. Natomiast, gdy tylko ustąpi mróz, powinniśmy sprawdzić podłoże i w razie potrzeby podlać. Szczególnie jeżeli drzewka trzymamy pod zadaszeniem i roztapiający się śnieg nie miał szans ich podlać.
W przypadku bonsai wewnętrznych podlewamy oszczędnie, pamiętając o tym, że często w ich naturalnym środowisku okres spoczynku, który w cyklu rocznym musi przejść każde drzewo, wyznacza nie spadek temperatury a spadek dostępności wody (pora sucha).
Nawożenie
Bonsai zewnętrznych (outdoor) jeszcze nie zasilamy.
Z drzewkami w słabej kondycji postępujemy tak, jak to opisałem w listopadzie.
Bonsai wewnętrzne (tzw.domowe) zasilamy wg wymagań, jeżeli tylko jesteśmy w stanie zapewnić im odpowiednie naświetlenie.
Przycinanie
Nawet jeżeli temperatury utrzymują się powyżej zera, wstrzymaj się z przycinaniem drzew liściastych do wiosny. Jeżeli zdecydujesz się na przycinanie liściaków, pamiętaj o zabezpieczeniu ran pastą.
Wyjątkiem jest kwitnąca morela japońska i inne drzewa kwitnące, którą po pojawieniu się paków kwiatowych warto przyciąć do kształtu, w którym chcemy zaprezentować drzewko podczas kwitnienia.
Styczeń to dobry czas, aby przyciąć mocniej sosny i jałowce.
Pod koniec stycznia można również wykonać defoliację wiązów drobnolistnych, jeżeli uprawiamy je jako bonsai wewnętrzne (czyli w domu, wiąz zimowany w większym chłodzie w okolicach 0 stopni sam zrzuci liście).
Drutowanie i kształtowanie
W styczniu większość drzew liściastych pozbawiona jest liści (z paroma wyjątkami: buki, niektóre graby czy wiązy). Dlatego jest to dobry okres do drutowania zarówno drzew liściastych jak i iglastych.
Drutując drzewka (zarówno liściaste jak i iglaste) uważajmy na pąki, aby ich nie uszkodzić.
W styczniu można też delikatnie formować drzewa liściaste, pamiętając o tym, że ich gałązki są w tym czasie kruche. Dlatego lepiej jest nieco wstrzymać się z pracami nad drzewkami liściastymi, do momentu, gdy w gałęziach zaczną krążyć soki i staną się bardziej giętkie.
Nadal możemy mocno formować drzewa iglaste, gdyż są w okresie spoczynku bezwzględnego, a pozbawione żywicy gałęzie są mniej kruche a bardziej giętkie.
Przygotowanie do wiosennych zabiegów pielęgnacyjnych
Styczeń to dobry czas na zaopatrzenie się na wiosnę w niezbędne rzeczy. Można zatem:
- zrobić plan rozwoju nowych roślin
- dobrać doniczki do drzewek, które zamierzamy przesadzić i ewentualnie zamówić
- jeżeli przewidujemy yamadori na wiosnę, warto zakupić materiał do samodzielnego zrobienia doniczek treningowych, a jeśli jesteśmy w stanie przewidzieć wielkość bryły korzeniowej, to nawet możemy pokusić się o ich zbudowanie
- zaopatrzyć się w odpowiednie podłoże do bonsai w wystarczającej ilości, ewentualnie przygotować mieszanki
Zapobieganie chorobom i szkodnikom
Drzewka zimujące na zewnątrz opryskuję preparatem olejowym (Promanal 60 EC) jeżeli temperatury utrzymują się powyżej 0.
Natomiast jeżeli zima jest prawdziwą zimą, to wtedy oprysk można wykonać preparatami na bazie cukrów.
W doniczkach drzewek zimujących w domu mam włożone żółte lepy na mączlika,ziemiórki i inne szkodniki ze skrzydełkami.
Morelę i inne drzewa liściaste, które są w stanie bezlistnym, prykam także Miedzianem 50 zwalczając dwie choroby grzybowe: kędzierzawość liści i drobna plamistość liści. Oprysk wykonuję w pierwszym dniu, gdy temperatura ma przekroczyć około +5 stopni (czasem styczeń potrafi zaskoczyć taką temperaturą) .
Szczepienie
Styczeń do również dobry czas na wykonanie szczepień zrazów na jałowcach, sosnach i innych drzewach iglastych.