Muszę powiedzieć, że ostatnio mam szczęście do szkoleń i warsztatów, a to w którym wziąłem wczoraj udział w moim wewnętrznym rankingu plasuje się bardzo wysoko. No bo i Werner Busch, zajmujący się bonsai prawie 40 lat, z niebanalnym podejściem oraz głębią odpowiedzi na pytania sprawił, że szkolenie zamieniło się w podróż po różnych zakamarkach sztuki bonsai, która mogłaby trwać bez końca.
Czytaj dalej Warsztaty z kształtowania drzew iglastych z Wernerem BuschemRelacje z warsztatów i szkoleń
Specjalistyczne szkolenie z prowadzenia klonów jako bonsai
Po dwóch szkoleniach z prowadzenia i formowania sosen, zdobyłem ostatnie miejsce w szkoleniu organizowanym przez Niemiecki Klub Bonsai poświęconym prowadzeniu klonów jako bonsai. Swoim doświadczeniem dzielił się z uczestnikami Joachim Sichma.
Czytaj dalej Specjalistyczne szkolenie z prowadzenia klonów jako bonsai
Warsztat z Nabutaka Sakuma
Wczoraj wybrałem się na warsztat z japońskim bonsaistą Nabutaka Sakuma organizowany przez Volkera Einbocka w towarzystwie sosny przeznaczonej na literata oraz niewielkiego jałowca.
Warsztaty z Volkerem Einbockiem: Praca z bonsai latem
W Małym Warsztacie Bonsai Volkera odbyły się kameralne warsztaty, których tematem były prace nad bonsai latem.
Czytaj dalej Warsztaty z Volkerem Einbockiem: Praca z bonsai latem
Warsztaty z Volkerem Einbockiem: sosna pospolita (pinus sylvestris)
Właśnie wróciłem z bardzo fajnych warsztatów z Volkerem Einbockiem, jednym z najbardziej uznanych bonsaistów w Niemczech. Temat warsztatów: sosna pospolita.
Czytaj dalej Warsztaty z Volkerem Einbockiem: sosna pospolita (pinus sylvestris)
Warsztaty z Wernerem Buschem
Trzy grupy bonsai z północnych Niemiec co roku robią dwudniowe warsztaty z Wernerem Buschem, jednym z najbardziej znanych niemieckich bonsaistów.
Zmiana stylu jałowca chińskiego itoigawa Marcina Gajewskiego
„To co, wpadniecie? Dziewczyny napiją się wina, a my zrobimy jałowca.”, tak mniej więcej brzmiało zaproszenie od Marcina Gajewskiego, które w ostatnią sobotę wpadło mi na mesendżera. Nie wahałem się właściwie chwili, drżąc tylko oto, czy Kamykowi będzie chciało się jechać do Warszawy taki kawał drogi 🙂 Ale i tym razem był happy end 🙂
Czytaj dalej Zmiana stylu jałowca chińskiego itoigawa Marcina Gajewskiego
Warsztaty z Robertem Błądkiem
Wprawdzie dzisiaj miałem chodzić z kolegą z pracy po górach, ale ponieważ jutro czeka na nas lekarz, to musiałem zmienić plany. Ale w sumie nie żałuję, bo miałem okazję być na pierwszych warsztatach w szkółce bonsai Jacka Rostkowskiego w Sulęcinie prowadzonych przez Roberta Błądka.
Zakończenie nauki u Marka Gajdy
Moja nauka w WSB zakończyła się formalnie wczoraj w ramach Pikniku Bonsai w Japońskich Ogrodach Bonsai w Warszawie. To taki moment, gdy się patrzy nieco wstecz i uświadamia sobie, ile inspiracji do dalszego i jeszcze głębszego poszerzenia wiedzy uzyskałem w toku nauki u p. Marka Gajdy.
Czytaj dalej Zakończenie nauki u Marka Gajdy
Dwa weekendy u Marka Gajdy
Ostatni weekend lutego i pierwszy marca, obfitował w prawdziwą robotę związaną z przesadzaniem, przycinaniem, drutowaniem i kształtowaniem materiałów na bonsai.
Kolejny zjazd w szkole bonsai
W miniowy weekend miałem przyjemność po raz drugi uczestniczyć kolejnym z cyklu szkoleń w Warszawskiej Szkole Bonsai prowadzonej przez p. Marka Gajdę.
Czytaj dalej Kolejny zjazd w szkole bonsai