W ramach przygotowań do NTC we Francji otrzymałem do formowania materiały od przyjaciela mojego Nauczyciela. Pierwszy z nich to ito, piękny materiał, a dla mnie wartościowe doświadczenie.
Czytaj dalej Jałowiec chiński ITOIGAWA po pierwszym formowaniuFormowanie
Zasady tworzenia kaskady na przykładzie sosny
Wbrew temu, co często się mówi, style kaskadowe wcale nie są takie proste do uzyskania i wymagają wiedzy o balansowaniu przepływu energii w naszych drzewkach.
Jak uzupełnić brakującą gałąź? Szczepienie zrazów.
Obok okulizacji szczepienie zrazów do podkładki, czyli naszego drzewka.
Czytaj dalej Jak uzupełnić brakującą gałąź? Szczepienie zrazów.
Wyginanie pnia i grubych gałęzi
Kolejna porcja technik wykonania grubych konarów czy nawet pnia.
Kilka pytań, w stylu „co się stanie, gdy… i dlaczego?”
Początkującym bonsaistom, do których i ja się zaliczam, dużą trudność sprawia przewidywanie skutków zabiegów pielęgnacyjnych. Mam nadzieję, że poniższe kilka przykładów pozwolą Wam zrozumieć wybrane mechanizmy sterujące drzewem i lepiej przewidzieć efekty swoich działań.
Czytaj dalej Kilka pytań, w stylu „co się stanie, gdy… i dlaczego?”
Mocne gięcie gałęzi u nasady pnia drzewek iglastych
Dzięki uprzejmości Jacka Grzelaka na wczorajszych warsztatach poznałem ciekawą i prostą w założeniach technikę wyginania konarów u nasady pnia poprzez nacięcie, wygięcie gałęzi i założenie odciągu.
Czytaj dalej Mocne gięcie gałęzi u nasady pnia drzewek iglastych
Drut aluminiowy vs. drut miedziany – czym drutować?
Wybór drutu do bonsai sprawia początkującym bonsaistom nieco problemów. Co więc zatem wybrać do drutowania: drut aluminiowy czy może jednak miedziany?
Czytaj dalej Drut aluminiowy vs. drut miedziany – czym drutować?
Techniki kształtowania drzew iglastych – Sosna zwyczajna
Jak zagęścić i ukształtować koronę sosny zwyczajnej (pinus sylvestris) ? Przeczytaj o uszczykiwaniu świeczek, przycinaniu / usuwaniu pąków oraz wyrywaniu igieł na jesień. A wszystko po to, aby zagęścić koronę naszych sosnowych bonsai.
Czytaj dalej Techniki kształtowania drzew iglastych – Sosna zwyczajna
Jak uzupełnić brakującą gałąź? Okulizacja (oczkowanie)
Okulizacja (oczkowanie) to technika szczepienia, która w sztuce bonsai może być wykorzystywana do uzupełniania brakujących gałęzi na drzewku bonsai.
Czytaj dalej Jak uzupełnić brakującą gałąź? Okulizacja (oczkowanie)
Jak wygiąć grubą gałąź drzewka bonsai? – Rafia
Mocne gięcia grubych konarów wymagają użycia specjalnych technik i narzędzi. Poniżej opis jednej z nich, którą poznałem na zajęciach w szkole p. Marka Gajdy przy pomocy namoczonej rafii.
Cięcie formujące / strukturalne czyli pierwsze przycinanie bonsai
Jak samemu zrobić swoje pierwsze bonsai? Jak wykonać pierwsze cięcie drzewka? Jak kupionemu drzewku, nadać główną strukturę i formę? Po prostu wykonać mocne cięcie formujące, zwane czasem również strukturalnym. Zanim je wykonamy warto poznać kilka zasad.
Czytaj dalej Cięcie formujące / strukturalne czyli pierwsze przycinanie bonsai
Doskonalenie bonsai
Jeżeli bonsai nigdy nie jest skończone, jak twierdzą Mistrzowie, oznacza to, że podlega ciągłemu doskonaleniu. Przeczytaj zatem, jak doskonalić swoje drzewko, tak aby z roku na rok zbliżało się do ideału.
Czytaj dalej Doskonalenie bonsai
Podstawowe narzędzia do kształtowania i pielęgnacji bonsai
Pielęgnacja i kształtowanie drzewek bonsai wymagają posiadania odpowiednich podstawowych narzędzi i akcesoriów. Jakie narzędzia do bonsai kupić na początek? Poznaj zestawienie narzędzi dla początkujących bonsaistów.
Czytaj dalej Podstawowe narzędzia do kształtowania i pielęgnacji bonsai
John Naka: Bonsai Techniques (1&2)
Przez bonsaistów na całym świecie obie pozycje stanowia swojego rodzaju biblię bonsaisty. Johan Naka to wyjątkowa postać na scenie bonsai, który zdążył przed śmiercią zapisać swoją wiedzę w obu wydawnictwach, tworząc wyjątkowe dzieło, pozwalające wejść w świat bonsai (część 1) oraz poznać bardziej zaawansowane techniki (część 2).
Pielęgnacja drzewek bonsai
Pielęgnację bonsai można zamknąć w kilku słowach: podlewanie, nawożenie, przycinanie, przesadzanie, drutowanie, kształtowanie i zapobieganie chorobom.
Dowiedz się, jak prawidłowo pielęgnować bonsai.
Czytaj dalej Pielęgnacja drzewek bonsai