Stanowisko
- nadal obracamy rośliny, tak aby słońce dochodziło do korony z każdej strony
- w szczególnie gorące dni nadal chronimy liście przed słońcem
- natomiast w chłodniejsze dni przestajemy cieniować, pozwalając roślinom zażywać pełni słońca
- noce stają się chłodniejsze (w drugiej połowie miesiąca warto przenosić rośliny ze strefy (sub-)tropikalnej do pomieszczenia (np. pieprzowiec)
Podlewanie
Ponieważ temperatury powoli maleją, dopasowujemy częstotliwość polewania, uważając w szczególności, aby nie przelać drzewek.
Nawożenie
W sierpniu zmniejszamy nawożenie nawozami z dużą zawartością azotu, zamieniając go na taki z większą ilością potasu i fosforu, co pozytywnie wpłynie na przygotowanie bryły korzeniowej do zimy.
Ja ostatni nawóz „letni” (z dużą ilością N), daję na początku sierpnia. Później przełączam się na nawóz „jesienno-zimowy”.
Przycinanie
W sierpniu część drzew powoli kończy okres wzrostu, dlatego nie przycinamy mocniej drzewek, pozwalając tegorocznym przyrostom dojrzeć i zdrewnieć.
Ostatnie przycięcie drzew powinno zostać wykonana najpóźniej w pierwszym tygodniu, tak aby drzewa mogły spokojnie przygotować się do zimy – dla wielu gatunków siepień, późne lato to okres rozbudowy korzeni, stąd zbyt mocne przycięcie zielonego nie jest wskazane.
W sierpniu wykonujemy jeden z ważniejszych zabiegów na sosnach dwuigielnych – usuwanie ubiegłorocznych igieł. Dzięki temu zabiegowi do korony drzewka dostanie się więcej powietrza i słońca, a utrata igieł pobudzi roślinę do wytworzenia nowych pąków. Ja igły usuwam w ostatnim tygodniu sierpnia, tak aby nie osłabiać sosny w okresie, w którym rozbudowuje system korzeniowy.
Martwe drewno
Sierpień to także dobra pora na tworzenie martwego drewna na bonsai.
Przesadzanie
Przesadzamy właściwe jedynie te rośliny, które z jakiś względów mają zaburzony wzrost.
Oczywiście są też gatunki, które zaleca się przesadzać w sierpniu (np. sosna górska).
Na początku sierpnia można również przesadzić sosny i jałowce – jeżeli są ku temu powody. Ważne w sierpniu drzewko miało szansę intensywniejszego wzrostu bryły korzeniowej, aby przygotowało się dobrze do zimy. Tym bardziej, że akurat w przypadku sosny intensywny przyrost bryły korzeniowej zachodzi właśnie w sierpniu.
Myślę też, że warto podlać w tym momencie szczególnie te słabiej rosnące drzewa stymulatorem wzrostu korzeni (np. Blackstarem).
Przeczytaj również osobny wpis, o przesadzaniu drzewek bonsai latem.
Świetna lektura! Bardzo przyjemnie czyta mi się Twojego bloga 🙂
Dziękuję 🙂