O jednej z innych możliwych technik, okulizacji, pisałem wcześniej. Nie jest to jedyna metoda. Istnieją jeszcze dwie inne, które mogą nam pomóc uzupełnić gałąź w brakującym miejscu.
Głównym celem przedstawionych poniżej technik jest pobudzenie pąków uśpionych lub stymulacja wytworzenia pąków przybyszowych.
Zobacz także: Podstawowe pojęcia z botaniki
Nacięcie nad pąkiem
Technika ta polega na wykonaniu nacięcia w kształcie klinu około 0,5 cm nad widocznym pąkiem lub w pożądanych przez nas miejscu.
Ważnym aspektem tej techniki jest wykonanie takiego cięcia, aby przecięta została kora, łyko (floem) oraz miazga (kambium). Nacięcie nie powinno iść już głębiej, a z pewnością nie powinniśmy uszkodzić głębiej położonej warstwy ksylemu. Dlaczego?
Otóż łykiem (floemem) oraz miazgą transportowane są z pąków szczytowych auksyny, hormony, których celem jest ograniczanie wzrostu pąków położonych poniżej pąka szczytowego. Mechanizm ten ma za zadanie wspieranie tzw. dominacji wierzchołkowej u rośliny, czyli wspieranie rozwoju pąków szczytowych.
Ponieważ auksyny transportowane są w kierunku od pąków szczytowych do korzenia (w dół rośliny), to wykonując nacięcie nad pąkiem ograniczamy dopływ do niego auksyn, ograniczających jego wzrost. Dzięki temu zwiększamy jego szansę na wzrost. A ponieważ wykonując cięcie nie uszkodziliśmy ksylemu, którym transportowana jest cytokinina, w okolicach pąka zwiększa się stężenie właśnie tego hormonu, który odpowiada za wzrost pąków, pędów i liści.
Technika ta stosowana jest często w sadownictwie do zagęszczania korony drzew.
Zabieg wykonujemy wczesną wiosną lub na przełomie czerwca i lipca.
Cytokinina
Ponieważ w obu technikach chodzi właściwie o to samo, tzn. o zwiększenie stężenia cytokininy (a ograniczenie stężenia auksyny), czyli ograniczenie dominacji wierzchołkowej.
Efekt ten możemy osiągnąć również bez ingerencji chirurgicznej.
Chcąc zwiększyć szanse na wytworzenie gałęzi w pożądanym miejscu, możemy je „pomalować” preparatem zawierającym cytokininę, np. Promalinem 3,6 SL lub Arbolinem 036 SL.
Oba preparaty z sukcesem stosowane są w sadownictwie. Można zastosować także środki zwiększające przyczepność oprysku,asam zabieg wykonać wieczorem.
Zabieg wykonujemy w pierwszym tygodniu lipca.
Witam serdecznie
Czy zastosowanie preparatu promalin 36sl na dolne gałęzie sosny spowoduje bardziej obfite gałęzie w przyrosty pąki itd?
Osobiście nie próbowałem, ale jest to prawdopodobne, że przy jednolitej pielęgnacji pozostałych stref drzewka, na tej gałęzi pojawi się więcej pąków.