Jeżeli wiosną (kwiecień – czerwiec) na swojej sośnie zauważyłeś biały nalot przypominający kłaczki waty czy wełny, to może być to efekt żerowania mszyc ochojnikowatych.
Sosna czarna
Techniki kształtowania drzew iglastych – Japońska sosna czarna
Poznaj jedną z wielu istniejących technik kształtowania japońskiej sosny czarnej (sosny Thunberga). Dowiedz się, kiedy usuwać igły, kiedy uszczykiwać świeczki.
Czytaj dalej Techniki kształtowania drzew iglastych – Japońska sosna czarna
Bjorn Bjorholm odpowiada na żywo na pytania – notatki
Wczoraj Bjorn Bjorholm na żywo na facebooku odpowiadał na pytania internautów. Tutaj znajdziecie notatki z tego wydarzenia.
Czytaj dalej Bjorn Bjorholm odpowiada na żywo na pytania – notatki
Szkic planu na sosnę bunjin
Tegoroczne i ubiegłoroczne igły na sośnie. Jak je rozróżnić?
Przycinając igły sosny w sierpniu początkujący bonsaiści mogą mieć problem z rozróżnieniem ubiegłorocznych igieł, które usuwamy, od tegorocznych, którym pozwalamy spokojnie rosnąć do późnej jesieni. Dowiedz się zatem, jak rozpoznać ubiegłoroczne igły na sośnie?
Czytaj dalej Tegoroczne i ubiegłoroczne igły na sośnie. Jak je rozróżnić?
Przycinanie czy wyrywanie igieł na sośnie?
Parę słów o sposobie usuwania igieł na sośnie poprzez wyrywanie lub przycinanie nożyczkami. Jak zatem usuwać igły z sosny: wyrywać czy przycinać?
Osutka sosny
Gdy na sośnie żółkną igły, a na tych jeszcze zielonych pojawiła się żółta kropka (pasek), to z pewnością jest to osutka sosny.
Sosna czarna, Thunberga (pinus nigra, pinus thunbergii) / Kuromatsu
Zasady pielęgnacji japońskiej sosny czarnej Kuromatsu (sosna Thunberga) oraz europejskiej sosny czarnej Pinus nigra jako bonsai. Korowina starch drzew ma bardzo atrakcyjny czarny kolor, a kora ciekawie łuszczy się już na kilkuletnich drzewach.
Czytaj dalej Sosna czarna, Thunberga (pinus nigra, pinus thunbergii) / Kuromatsu