Dzięki bratniej bonsaiowej duszy miałem kiedyś możliwość przeczytać tę książkę. To jedna z tych książek, które choć miałem do dyspozycji tylko przez jeden wieczór, zmieniła moje patrzenie na drzewka bonsai.
Estetyka
Wabi-sabi
Umiejętność patrzenia na świat w sposób umożliwiający odkrywanie piękna w nastroju i rzeczach nacechowanych samotnością, prostotą i przemijaniem. Jak każda skrócona definicja i ta z pewnością jest błędna.
Doskonalenie bonsai
Jeżeli bonsai nigdy nie jest skończone, jak twierdzą Mistrzowie, oznacza to, że podlega ciągłemu doskonaleniu. Przeczytaj zatem, jak doskonalić swoje drzewko, tak aby z roku na rok zbliżało się do ideału.
Czytaj dalej Doskonalenie bonsai
Jak wybrać doniczkę dla drzewka bonsai?
Bonsai to drzewo w doniczce. Stąd też dobór doniczki jest tak samo ważny jak drzewko, które pielęgnujemy. Dopiero drzewko w donicy stanowi stylistyczną jedność. Warto zatem poznać kilka reguł i dowiedzieć się, jak dobrać doniczkę do naszego drzewka.
Czytaj dalej Jak wybrać doniczkę dla drzewka bonsai?
Jak znaleźć i wybrać dobre drzewko na pierwsze bonsai?
Bonsai to sztuka kształtowania i pielęgnacji, ale również wyboru drzewa na bonsai, w które zainwestujemy czas i umiejętności. Przecież nie ma sensu pracować wiele lat nad słabym materiałem na bonsai. Zatem jakie cechy powinno mieć drzewko, aby w przyszłość powstało z niego ładne bonsai. Jak zatem zrobić swoje pierwsze bonsai? Zacząć od wyboru drzewka.
Czytaj dalej Jak znaleźć i wybrać dobre drzewko na pierwsze bonsai?
Proporcje w bonsai – złoty podział
Matematyka i bonsai – kto by pomyślał. Złoty podział jest jedną z najbardziej istotnych reguł rządzącą proporcjami w świecie bonsai.
Czytaj dalej Proporcje w bonsai – złoty podział
Korona i gałęzie drzewka bonsai
Kształt korony i przebieg gałęzi są pochodną danego stylu, w jakim kształtujemy nasze drzewko bonsai. Jest jednak parę uniwersalnych zasad, które warto poznać.
Czytaj dalej Korona i gałęzie drzewka bonsai
Miki – pień bonsai
Gruby pień to jeden z głównych elementów świadczących o wieku drzewa. Warto poznać kilka reguł, aby odpowiednio go ukształtować.
Nebari – korzenie powierzchniowe
Piękne i rozbudowane korzenie powierzchniowe (nebari), to jeden z najtrudniejszych do uzyskania elementów drzewka bonsai. Do tego jeden z najważniejszych, wg którego drzewka są oceniane, gdyż nadaje bonsai wrażenie starego drzewa. Warto wiedzieć, kiedy nebari jest dobre.
Czytaj dalej Nebari – korzenie powierzchniowe
Shin – wierzchołek w bonsai
Patrząc na drzewa w naturze zauważymy, że mają różnie wykształcone wierzchołki. Jedne są bardziej szpiczaste (dla młodych drzew), inne bardziej zaokrąglone (dla starszych drzew). Warto wiedzieć, dlaczego tak się dzieje i wykorzystać tę wiedzę do stworzenia wierzchołka odpowiedniego dla naszego bonsai.
Czytaj dalej Shin – wierzchołek w bonsai
Francois Jeker: Bonsai Aesthetics – A Practical Guide (1&2)
Autor w dwuczęściowym wydaniu „Bonsai Aesthetics” objaśnia założenia estetyki związanej z bonsai. Pierwsza część zawiera podstawowe informacje, znane być może nieco bardziej zaawansowanym amatorom, ale mimo to warto do niej zajrzeć celem usystematyzowania wiedzy.
Czytaj dalej Francois Jeker: Bonsai Aesthetics – A Practical Guide (1&2)
Bonsai dla początkujących
Aby zacząć świadomie tworzyć bonsai, należy najpierw poznać dwie podstawowe zasady. Mając ich świadomość na każdym kroku, będziemy w stanie stworzyć doskonałe drzewko bonsai.
Czytaj dalej Bonsai dla początkujących