Małe liście na drzewkach bonsai to marzenie wielu bonsaistów. Jak uzyskać zatem małe rozmiary liści? Przeczytaj o technikach miniaturyzacji liści.
O jednej z najbardziej znanych technik, defoliacji, pisałem tutaj. Warto jednak wiedzieć, że wcale nie jest to główna technika, która pozwala na uzyskanie liści o małym rozmiarze.
Przesadzenie do mniejszej doniczki i przycięcie korzeni
Ważne, aby pamiętać o tym, że pomniejszanie liści jest właściwie ostatnim etapem kształtowania bonsai, który łączy się uzyskaniem odpowiedniego zagęszczenia korony. Im bardziej zagęszczona korona, tym mniejsze liście wytworzy drzewko, jeżeli będzie posadzone w małej doniczce. Liczbowo patrząc liści będzie wtedy więcej, ale pojedyncze będą znacznie mniejsze.
Kluczowym momentem procesu pomniejszania liści z sezonu na sezon jest przesadzenie drzewka z donicy treningowej do coraz mniejszej doniczki typowej dla bonsai oraz regularne przycinanie korzeni przy okazji przesadzania. Im mniejsza będzie masa korzeni, tym mniejsze liście urosną.
Proces przesadzania do coraz mniejszej doniczki i redukcji bryły korzeniowej powinien być rozłożony na kilka lat. Zbyt drastyczne przycięcie bryły korzeniowej i posadzenie od razu do bardzo małej doniczki, może spowodować śmierć rośliny.
Pamiętajmy, że jest to właściwie ostatni etap kształtowania bonsai. Jeżeli przesadzimy drzewko zbyt wcześnie z doniczki treningowej do małej, być może nigdy nie wytworzy odpowiednich gałęzi głównych i nie uzyska właściwego zagęszczenia korony. Jeżeli zatem struktura drzewka nie jest jeszcze odpowiednia nie przesadzamy do małej doniczki. Dopiero, gdy uzyskamy zaawansowany stopień zagęszczenia korony, przesadzamy do mniejszej doniczki i przystępujemy do procesu pomniejszania liści.
Ważne, aby mieć świadomość, że „decyzja” o wielkości liścia podejmowana jest w merystemie wierzchołkowym pąka liściowego. Oznacza to, że jeżeli liście zostały już wykształcone, zmniejszenie bryły korzeniowej nie przyniesie efektu (spowoduje ewentualnie opadnięcie niektórych liści, których roślina nie będzie w stanie utrzymać). Chyba, że wykonamy defoliację, zmuszając roślinę do aktywacji uśpionych paków i wytworzenia nowych liści. Pamiętajmy jednak, że defoliacji nie wykonujemy w tym samym roku, w którym przesadzamy i przycinamy korzenie drzewka!
Dlatego przycinając korzenie w momencie przesadzania rośliny, sprawiamy, że celem zachowania balansu między bryłą korzeniową a koroną drzewka, roślina wypuści mniejsze liście.
Ograniczenie nawożenia w fazie wzrostu liści
Ograniczając nawożenie drzewek bonsai w pierwszej fazie kształtowania się liści (około miesiąc po pęknięciu pąków), sprawimy, że liście również wyrosną mniejsze.
Jasne stanowisko
Otrzymując dużo światła drzewka nie będą musiały wytwarzać liści o dużej powierzchni. Uprawiając bonsai w jasnym stanowisku (co nie oznacza, że w ostrym bezpośrednim słońcu), powinniśmy również wspierać proces pomniejszania liści, jako uzupełnienie techniki polegającej na przycięciu bryły korzeniowej i umieszczeniu rośliny w małej doniczce.
Jeżeli trzymamy drzewka w cieniu, zmuszamy je do wytworzenia liści o większej powierzchni, gdyż roślina będzie szukała możliwości zwiększenia powierzchni, na którą będzie padać światło słoneczne, uruchamiające proces fotosyntezy. Innym negatywnym efektem trzymania roślin w cieniu, jest puszczanie przez nią pędów o długich międzywęźlach.
Jak bardzo można pomniejszyć liście bonsai?
Badania i doświadczenie Mistrzów wskazuje, ze można uzyskać nawet 1/30 – 1/50 pierwotnej wielkości liścia, a igły skrócić do 1/5 w porównaniu do drzew rosnących w naturze.
Wiatam a przy zmiejszaniu lisci obcinamy je zeby wyrosły mniejsze?
Jest taka technika. Nazywa sie defoliacja https://kochambonsai.pl/ciecie-lisci-drzewek-bonsai-defoliacja/