Aby zrobić jin lub shari czasem wystarczy po prostu ostry nóż. Natomiast, gdy martwemu drewnu na bonsai chcemy nadać głębię i fakturę, możemy skorzystać z kilku manualnych narzędzi.
Ręczne robienie martwego drewna bonsai może nie jest najbardziej ekonomicznym i efektywnym sposobem na rzeźbienie w martwym drewnie, ale z pewnością daje uczucie bliższego związku z drzewem.
Swojego czasu spotkałem się z wypowiedzią, że mistrzowie nie używają elektrycznych frezarek do martwego na swoich cennych drzewach – choć pewnie w wielu przypadkach zwycięża ekonomia, to jednak my hobbiści możemy pozwolić sobie na dłuższe bawienie się z materiałem i bliższe obcowanie z drzewkami.
Jakie narzędzia przydają się do tworzenia jin i shari?
Obok nożyka o krótkim ostrym ostrzu, którym możemy łatwo wykonać precyzyjne nacięcia na korze, do obróbki drewna przydadzą się nam dłuta snycerskie. Oczywiście powstały specjalistyczne dłuta do bonsai, ale nie są one niezbędne do tworzenia martwego. Wystarczą dłuta dla rzeźbiarzy, do robienia drzeworytów, itp. Ważne, aby były wielkością ostrza dopasowane do wielkości naszych drzewek.
Do zrywania kolejnych warstw włókien drewna lub kory przydadzą się specjalne kaczki z zakrzywionym końcówkami, ułatwiającymi chwytanie drewna:
Natomiast do rozrywania pnia lub konarów mogą się przydać kleszcze rozdzielania gałęzi i rozrywania jinów:
Do wyrównywania powierzchni może się przydać również delikatny papier ścierny a co usuwania zadziorów na drewnie mały palnik, którym zresztą można nadpalać drewno, dopisując do historii drzewka uderzenie piorunem (np. dla drzew z pękniętym pniem)..