Dzięki uprzejmości Waltera Palla, zapraszam do lektury cyklu artykułów, w których autor objaśnia temat pobierania drzew z natury na przyszłe bonsai.
Słowem wstępu
Szukając wiedzy na temat pobierania drzew z natury na bonsai (yamadori), natknąłem się na wiele informacji rozproszonych na forach internetowych. Większość z nich zniechęcała pytającego o poradę do podejmowania prób pobrania drzewa, argumentując, że jest to jedna z najbardziej zaawansowanych technik bonsai i że należy zebrać wiele lat doświadczenia i wiedzy o drzewach, zanim pobierzemy nasze pierwsze drzewo.
Niestety poza tą ogólną, aczkolwiek prawdziwą, radą nie wskazywano pytającemu źródeł tego doświadczenia czy też wiedzy, która pozwoliłaby mu przygotować się do pozyskania pierwszego materiału. Dość niepocieszony opuściłem polskojęzyczny internet, udają się w podróż do naszych zachodnich sąsiadów i natrafiając przy tej okazji na treściwy artykuł autorstwa Waltera Palla, który w moim przekonaniu w prosty sposób, „na chłopski rozum” tłumaczy różne kwestie związane z yamadori.
Uzyskawszy od autora pozwolenie na tłumaczenie i publikację na blogu, mam nadzieję, że wzbogacam w tym nie tylko swoją wiedzę, ale dzielę się nią polskimi fanami sztuki bonsai, którzy do tej pory nadaremnie szukali ustrukturyzowanej i uporządkowanej informacji na ten temat.
W imieniu swoim i autora, zapraszam do lektury.
Jak pobierać drzewka?
Tytuł oryginału: Sammeln von Bäumen in der Natur
Autor: Walter Pall walter-pall.de.
Tłumaczenie wykonane za pisemną zgodą autora.
Artykuł został podzielony na fragmenty, poruszające poszczególne zagadnienia związane z pobieraniem drzew z natury:
Część 1: Parę słów o zasadach pobierania drzew z natury
Część 2: Narzędzia do pobierania drzewka z natury
Część 3: Jak znaleźć właściwe drzewko?
Część 4: Ocena i przygotowanie drzewa do pobrania
Część 5: Pobieranie – jak bezpiecznie wykopać drzewo i przygotować do transportu
Część 6: Przesadzanie do donicy
Warto czytać je chronologicznie, aby uchwycić cały przekaz autora.