To, kiedy przesadzać drzewko bonsai zależy kilku czynników, na które warto zwrócić uwagę przy codziennym obcowaniu z drzewkiem.
Czytaj dalej Po czym poznać, że drzewko bonsai należy przesadzić?Choroby
Doniczka treningowa sitko – dla lepszego rozwoju bryły korzeniowej i nebari
Na dzisiejsze spotkanie klubu bonsai wziąłem trzy drzewka, które w ostatnim czasie zaczęły zwieszać pędy lub gubić liście/igły. Okazało się, że przyczyną nie jest wcale grzyb, a słaba kondycja bryły korzeniowej. I tutaj bardzo pomocna może być doniczka tyu „sito” lub po poznańsku „durszlak” 🙂
Czytaj dalej Doniczka treningowa sitko – dla lepszego rozwoju bryły korzeniowej i nebari
Kędzierzawość liści
Wczesna wiosna (marzec) to okres, w którym powinniśmy zacząć myśleć o zabezpieczeniu np. moreli japońskiej przed kędzierzawością liści. Później na wiosnę, gdy wystąpią objawy choroby, na leczenie będzie za późno i pozostanie jedynie usunięcie porażonych liści.
Usychające igły na sośnie wczesną jesienią? To nie powód do zmartwień.
Jeżeli na początku września zauważysz na swojej sośnie żółte igły, to nie musisz się specjalnie przejmować. Żółknięcie igieł w okresie sierpien-wrzesień to naturalny etap rocznego cyklu rozwojowego.
Czytaj dalej Usychające igły na sośnie wczesną jesienią? To nie powód do zmartwień.
Moje największe błędy w pielęgnacji bonsai
Zamieszczam ku przestrodze. Niestety trudno nauczyć się od kogokolwiek właściwej pielęgnacji poszczególnych gatunków bonsai. Wielu mistrzów po prostu to wie i dziwi się, że można było nie wiedzieć i popełnić tak kardynalne błędy 🙂 Ja uczyłem się na własnych – mam nadzieję, że dzięki lekturze tego wpisu uda Ci się uniknąć niektórych własnych błędów i śmierci drzewek. Jeżeli chcesz się podzielić tutaj własnymi (negatywnymi) doświadczeniami, zapraszam do komentowania.
Ratunek dla przelanej bryły korzeniowej – Blackstar i woda utleniona
Przelanie bonsai to i przez to utrata części bryły korzeniowej, to dość często spotykany problem. Warto poznać zatem środki, które obok Supertrive może nam pomóc: Blackstar oraz… woda utleniona.
Czytaj dalej Ratunek dla przelanej bryły korzeniowej – Blackstar i woda utleniona
Usychające igły / łuski na jałowcu. Usychające przyrosty i pędy.
Usychające igły / łuski, brązowe końcówki przyrostów / wierzchołków pędów na jałowcach mają przeważnie dwie przyczyny: chorobę grzybową lub bonsai zaatakował licinek jałowcowiaczek.
Czytaj dalej Usychające igły / łuski na jałowcu. Usychające przyrosty i pędy.
Osutka sosny
Gdy na sośnie żółkną igły, a na tych jeszcze zielonych pojawiła się żółta kropka (pasek), to z pewnością jest to osutka sosny.
Parch jabłoni
Parch poraża jabłoń i grusze podczas opadów deszczu. Dlatego ważne jest obserwowanie pogody pod tym względem i ochrona drzewek.
Chloroza liści – liście żółkną pomiędzy nerwami
Gdy liście bonsai blendą, szarzeją i żółkną w taki sposób, że żyłki liścia są zielone a przestrzenie pomiędzy nimi odbarwione, to prawdopodobnie jest to chloroza. Dowiedz się, jak ją rozpoznać, jak zapobiegać i leczyć.
Czytaj dalej Chloroza liści – liście żółkną pomiędzy nerwami
Dlaczego moje bonsai traci liście. Co robić?
Czasem nasze drzewka zrzucają liście lub też liście żółkną i opadają. Co zatem zrobić, gdy nasze bonsai gubi liście, mimo iż je podlewamy? Jak uratować zalane drzewko? Jak uratować bonsai, gdy daliśmy za dużo nawozu? Na początek zachowaj spokój i przeczytaj ten mały poradnik.
Witaminy na ratunek, czyli jak uratować więdnące bonsai?
Bonsai marnieje czy więdnie nie bez przyczyny. Dlatego najważniejsze jest zidentyfikowanie i wyeliminowanie przyczyn. Witaminy natomiast pomogą nam w późniejszym etapie sprawić, aby drzewko szybciej wróciło do zdrowia.
Czytaj dalej Witaminy na ratunek, czyli jak uratować więdnące bonsai?
Pielęgnacja drzewek bonsai
Pielęgnację bonsai można zamknąć w kilku słowach: podlewanie, nawożenie, przycinanie, przesadzanie, drutowanie, kształtowanie i zapobieganie chorobom.
Dowiedz się, jak prawidłowo pielęgnować bonsai.
Czytaj dalej Pielęgnacja drzewek bonsai
Jak pomóc, gdy drzewko bonsai choruje?
Jeżeli mimo oprysków ochronnych, regularnego nawożenia, podlewania drzewko bonsai rośnie słabo i wygląda mizernie trzeba szybko działać. Nawet bardzo drastyczne. Warto jednak wiedzieć, że większość chorób wynika z błędów w codziennej pielęgnacji, które z czasem osłabiają drzewko ponad jego siły i drzewko zaczyna chorować.
Czytaj dalej Jak pomóc, gdy drzewko bonsai choruje?
Ochrona bonsai przed chorobami roślin i szkodnikami
Gdy bonsai choruje, gubi liście, wolno rośnie lub po prostu wygląda słabo i mizernie. Czasem też widać zmiany na liściach lub podejrzanych mieszkańców w glebie czy na liściach. Widok taki nie jest przyjemny dla oka a do tego kosztuje bonsaistę dużo stresu. Warto zatem wiedzieć, jak nie dopuścić do chorób czy szkodników. Czyli zapobiegamy na nie leczymy 🙂
Czytaj dalej Ochrona bonsai przed chorobami roślin i szkodnikami