Pielęgnacja doniczek do bonsai


Jak właściwie pielęgnować doniczki do bonsai, aby zawsze wyglądały jak nowe? Jak usuwać ślady kamienia z doniczki?

Zapobieganie osadzaniu się kamienia i brudu na doniczkach

Wiadomo: lepiej zapobiegać niż leczyć, czy czyścić 🙂 Stąd też zamiast męczyć się z usuwaniem kamienia z doniczek, lepiej mu zapobiegać.

Jak to zrobić? W Niemczech koledzy często stosują olejek kameliowy, który ze względu na niską gęstość dobrze pokrywa doniczki, nabłyszcza je i nadaje efekt świeżości. Dodatkową zaletą jest fakt, że jest to produkt biodegradowalny, to znaczy, że po paru dniach zniknie a wierzchnia warstwa doniczki będzie mogła się nam nadal ładnie starzeć. Podobnie działa oliwka dla dzieci, czy oliwa do broni (np. Ballistol, który używam również do pielęgnacji narzędzi).

Optymalnie jest podlewać drzewka miękką wodą deszczową. Jest to chyba najlepsze rozwiązanie, gdyż wtedy powierzchnia zewnętrzna nie wymaga zbytnich zabiegów z wyjątkiem przetarcia mokrą szmatką lub dłonią.

Czyszczenie doniczek przed przesadzeniem

Zanim posadzimy drzewko do nowej doniczki, powinniśmy są dokładnie oczyścić z kamienia. W tym przypadku możliwości mamy nieco więcej.

Najprostszym sposobem na usunięcie kamienia jest zanużenie całej doniczki w roztworze z octu spirytusowego i wody na kilka godzin. Kamień się rozpuści w dużym stopniu i do jego całkowitego usunięcia wystarczy przetrzeć doniczkę nieco mocniej gąbką. Doniczka w takim roztworze najlepiej, aby przebywała dłuższy czas (np. przez noc)

Grubszą warstwę kamienia możemy usunąć zanużając doniczkę w coli/pepsi i zostawiając ją w nim na noc.

Na koniec ważna rzecz

Zabezpieczając doniczkę różnymi rodzajami gęstego tłuszczu (np. olej roślinny, wazelina) sprawiamy równocześnie, że nie (lub bardzo wolno) wytworzy się na niej patyna, świadcząca o wieku doniczki. Dlatego najlepszym sposobem wydaje się bieżące podlewanie drzewek miękką wodą deszczową. połączone ze stosowaniem mniej gęstych oliwek.

Innym sposobem na usuwanie kamienia z wartościowej doniczki jest jej przetrzymanie przez kilka tygodni w zbiorniku z wodą deszczową. Wtedy kamień się powinien rozpuścić.

Peter Krebs, jeden z najbardziej znanych ceramików w Niemczech, radzi, aby najcenniejsze doniczki przecierać delikatnie dłońmi. Dzięki temu nie niszcząc zewnętrzej warstwy delikatnie natłuszczamy powierzchnię doniczki naturalnym tłuszczem znajdującym na naszych dłoniach. Dodatkowo raz w tygodniu warto natrzeć doniczki lekkim tłuszczem (patrz wyżej). Wg niego pielęgnacja doniczek powinna być dla bonsaisty taką samą oczywistością, jak podlewanie czy nawożenie drzewek. Czysta doniczka świadczy o bonsaiście.

Bonsai to drzewo w doniczce. Dbajmy zatem o drzewo, nie zapominając do doniczce. Gdyż tylko razem tworzą bonsai.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.