Zasady pielęgnacji japońskiej sosny czarnej Kuromatsu (sosna Thunberga) oraz europejskiej sosny czarnej Pinus nigra jako bonsai. Korowina starch drzew ma bardzo atrakcyjny czarny kolor, a kora ciekawie łuszczy się już na kilkuletnich drzewach.
Sosna czarna podobna jest w uprawie do sosny zwyczajnej.
U starych drzew korona jest nieregularne i prześwietlona, natomiast konary raczej nie są ułożone poziomo lub w dół, ale bardziej w górę na kształt świecznika.
Szczególnie atrakcyjna jest szaro-czarna, spękana kora (natomiast u sosny zwyczajnej ma ona kolor pomarańczowy).
Stanowisko
- w lecie zapewniamy pełne słońce i dobrze przewiewne stanowisko
- mimo, iż jest bardzo odporna na zimowe warunki, zimą chronimy przed osuszającym wiatrem i przemarzaniem doniczki
Podlewanie i zraszanie
- podlewamy, gdy podłoże nieco przeschnie – (lecie utrzymujemy podłoże nieco wilgotne, bardziej wilgotne niż np. sosny drobnokwiatowej)
- drzewo cechuje się odpornością na lekkie przesuszenie
- gdy masz wątpliwość, czy podlać sosnę czarną, lepiej zrosić jej igły.
- drzewko rozwinięte podlewamy bardzo oszczędnie, gdyż nadmiar wody wywoła zbyt gwałtowny przyrost igieł na długość
- zraszamy tylko, gdy jest to konieczne do oczyszczenia korony z różnego typu nalotów (np. kurz)
Nawożenie
- nawozimy standardowo jak inne bonsai (od kwietnia do końca października) – jeżeli drzewko jest w fazie rozwoju
- agresywne nawożenie połączone z mocny przycięciem drzewka i wystawieniem go na pełne bezpośrednie słońce przez cały dzień, sprawia że drzewko puszcza nowe przyrosty na 2-3-letnim drewnie. Warunkiem stosowania tej techniki jest bardzo dobrze przepuszczalne podłoże
- gdy drzewko osiągnie finalna postać, nawozimy już jedynie 1-2 razy w roku, gdy tegoroczne igły okrzepną na drzewie (późne lato – sierpień)
Japońska sosna czarna ma nieco bardziej specyficzny plan nawożenia (wg M. Hagedorna):
-
- mocno nawozimy na wiosnę
- zaprzestajemy nawożenia po usunięciu świeczek
- średnie stężenia stosujemy na jesień
- średnie stężenia stosujemy na jesień
Podłoże
- kiryu : czerwona lawa (2:1)
- akadama : bims (1:1)
- podłoże należy porządnie przesiać, aby usunąć pył
- bardzo dobrze rośnie w podłożu wapiennym (warto wapnować)
- lubi podłoże o odczynie pH wyraźnie zasadowym (>7)
Przesadzanie – kiedy przesadzać?
- termin: optymalny termin to wiosna, gdy pąki zaczną się wydłużać (wtedy możemy mocniej przyciąć korzenie), lato (druga połowa lipca), gdy drzewko jest w okresie letniego spoczynku lub też późnym latem (koniec sierpnia – wtedy jednak nie przycinamy mocno korzeni)
- korzenie, jak w przypadku wszystkich iglaków, przycinamy jedynie w niewielkim stopniu (do 20%-25% bryły korzeniowej)
- ważne, aby przesadzając usunąć zbite podłoże bezpośrednio pod pniem
- korzenie sosny rosną dość wolno, stąd przesadzamy rzadko, gdy korzenie wypełnią doniczkę
- z reguły przesadzamy co 3-7 lat w zależności od stanu bryły korzeniowej; natomiast chcąc pobudzić drzewko do szybkiego wzrostku możemy przesadzać je co rok
- stare drzewa w dobrej kondycji przesadzamy co 5-7lat
- przesadzając usuwamy jedynie stare długie korzenie – pozostałe pozostawiamy.
Przycinanie
- w temacie uszczykiwania świeczek, usuwania pąków, usuwania igieł przeczytaj ten wpis dot. kształtowania sosny czarnej jako bonsai
- zarówno w przypadku europejskiej jak i japońskiej sosny czarnej, możliwe jest całkowite usuwanie tegorocznych świeczek – oba gatunki wydadzą nowy przyrost w tym roku. Jednakże warunkiem powodzenia tego zabiegu w przypadku japońskiej sosny czarnej jest jej intensywne nawożenie już w marcu.
Przycinanie gałęzi
- skrócenie tegorocznych zbyt długich przyrostów wykonujemy wykonujemy w okresie wegetacyjnym pod koniec czerwca, gdyż wtedy rany najszybciej się zagoją lub w okresie spoczynku zabezpieczając rany maścią
- mocne cięcia zaleca się rozłożyć na kilka sezonów i wykonywać zimą, gdy soki bardzo powoli krążą w roślinie
Drutowanie i formowanie
- planując mocniejsze gięcie drutujemy późną jesienią i zimą po przycięciu przyrostów i oczyszczeniu drzewka z igieł i skróceniu przyrostów.
- Możemy także drutować przez cały sezon wegetacyjny (od kwietnia do pierwszej połowy września)
Trzymaj się tych reguł, a nie stracisz drzewka!
Mocne cięcie wykonujemy optymalnie wtedy, gdy sosna czarna jest w stanie spoczynku (zima). Zalicza się do tego, np. usuwanie wierzchołka czy usuwanie / przycinanie grubych konarów.
Mocne cięcie sosny czarnej można wykonać także wiosną. Drzewko ma możliwość puszczania nowych przyrostów z 2-3 letniego drewna, jeżeli nawozimy agresywnie przez cały sezon i trzymamy drzewko na bezpośrednim słońcu przez cały dzień.
Chcąc mocno wyginać gałęzie, drutujemy i gniemy również zimą. Wtedy gałęzie sosny są bardziej elastyczne.
Pozostałe informacje
- Europejska sosna czarna ma właściwość puszczania nowych pędów z starszego drewna (jeżlei będziesz odpowiednio intensywnie nawozić)
Cześć, byłem dziś w sklepie ogrodniczym i widziałem młode sosny czarne. Ale najmniejsza była półmetrową sztycą. Wydaje mi się że to za duże drzewko. Jest jakaś sugerowana odpowiednia wielkość na takie drzewko do formowania?
Cześć, nie tylko sama wysokość drzewka ma znaczenie. Wysokie a cienkie pnie nadają się dobrze na styl literacki. Ja z podobnej sosny czarnej też próbuję zrobić literata.
Zachęcam też do lektury tego wpisu, jeżeli szukasz wskazówek, jaki materiał wybrać na drzewko bonsai.
Cześć, proszę o parę słów wyjaśnienia w temacie zraszania. W artykule napisałeś:
– gdy masz wątpliwość, czy podlać sosnę czarną, lepiej zrosić jej igły.
[..]
– zraszamy tylko, gdy jest to konieczne do oczyszczenia korony z różnego typu nalotów (np. kurz)
To traktować zraszanie jako element podlewania, czy tylko jako sporadyczna pielęgnacja?
Hejka, może napisałem trochę niejednoznacznie, spróbuję doprecyzować. Sosna czarna ma z natury długie igły. Gdy są one zraszane w sezonie wegetacyjnym urosną jeszcze dłuższe. Stąd też raczej unikamy zraszania igieł na sośnie czarnej (w przeciwieństwie do nocnego zraszania sosny drobnokwiatowej).
Równocześnie sosna nie lubi przelana, gdyż szybko traci korzenie. Stąd też podlewamy, gdy podłoże wyraźnie przeschnie. Obserwując podłoże, zawsze przychodzi taki moment, gdy jest ono trochę na pograniczu i wahamy się, czy już podlać czy jeszcze poczekać. Ja zalecałbym poczekanie, gdyż lekkie przesuszenie nic drzewku nie zrobi. Natomiast jeżeli koniecznie chcemy w tym momencie dostarczyć drzewku wody,to już lepiej je zrosić niż przelać bryłę korzeniową. Czyli może będziemy mieli wtedy dłuższe igły, ale uchronimy bryłę korzeniową przed przelaniem. Tutaj oczywiście nie mam na myśli jednorazowej akcji, ale cyklicznych czynności, które mogą doprowadzić do utraty drzewka.
Dzień dobry, czy sosna czarna może być hodowana wewnątrz czy też niezbędne jest jest stanowisko zewnętrzne? A jeśli tylko nazewnątrz, to przy wysiewaniu z nasion jak długo należy jej zapewniać warunki ok 23stC? Dziękuję 🙂
Sosna to drzewo, które trzymamy tylko na zewnątrz zapewniając dostęp światła oraz wiatru.