Zasady prezentacji drzewek shohin na regale


Dzięki szkoleniu, które miałem zimą tego roku, mogłem lepiej zrozumieć zasady tworzenia kompozycji z drzewek shohion, które często do tej pory nieświadomie oglądałem na wystawach.

Nieparzystość, różnorodność i harmonia

Prezentując drzewka bonsai na regale powinniśmy pamiętać o nadrzędnej zasadzie: na regale powinna być zawsze nieparzysta liczba eksponatów tego samego rodzaju, czyli np. 3 lub 5 lub 7 drzewek bonsai, 1 shitakusa, 1 suiseki.

Parzysta liczba drzewek na regale. Lepiej byłoby wystawić 3 drzewka i 1 shitakusa.

Wystawiając na 5 miejscowym regale 3 drzewka bonsai będziemy mieli miejsce na jeszcze dodatkowe eksponaty, typu shitakusa czy figurka czy suiseki.

Drzewka na regale możemy podstawić bezpośrednio na półce.

Podstawki i stoliki na regale używa się wtedy, gdy chcemy nieco bardziej dopasować wysokość, na której wystawiane jest drzewko lub też szczególnie podkreślić eksponat.

Różnorodność

Ważne, aby wszystkie przedmioty, wystawiane w ramach prezentacji miały różną wielkość, kolory, kształty, wysokość, styl, itp. Czyli obowiązuje zasada różnorodności. Oznacza to także, że np. nie powinno być dwóch doniczek w takim samym kolorze czy kształcie.

Kolejność

W prezentacji na regale ważna jest również kolejność. Standardowy regał na trzy poziomy. Według nich ustawiamy bonsai, tak aby na górnych półkach znajdowały się drzewa wysokogórskie (lub np. suiseki przedstawiające krajobraz górski) lub te zawierające dużo martwego drewna (jin, shari), a na drugiej (środkowej) drzewa liściaste czy np. modrzewie. Na najniższej półce powinniśmy ustawić drzewa kwitnące. Reguła ta oddaje zasadę występowania roślin w przyrodzie w zależności od wysokości nad poziomem morza.

Ważne, aby drzewka i przedmioty znajdujące się na jednym poziomie komunikowały się ze sobą. W przypadku drzew oznacza to, że ich główne gałęzie (sashi eda) zwrócone są do siebie.

Oznaczone drzewa mają ruch zwrócony w przeciwległym kierunku, nie komunikują się ze sobą.

A jak jeden regał to za mało?

Mój Nauczyciel jest zdania, że wystawiając shohiny na regale nie powinno się ich wystawiać więcej niż trzy.

Jego zdaniem pozostałe dostępne powierzchnie powinniśmy wykorzystać na suiseki, shitakusa czy figurki. Dzięki temu prezentacja nabierze lekkości, odda klimat miejsca i nie będzie przypominała regału sklepowego.

Zdaniem mojego nauczyciela taka kompozycja oddziałuje jak regał sklepowy i nie ma lekkości. Natomiast pod względem komunikacji drzewka są dobrze ustawione.

Chcąc wystawić więcej niż 3 bonsai, powinniśmy pozostałe drzewka przenieść do regału uzupełniającego, osobnego stolika lub też podstawki.

Wykorzystując dodatkowy regał lub stolik, ta uzupełniająca aranżacja powinna znajdować się po stronie, którą w regale głównym wyznacza najniżej położona półka (na powyższym zdjęciu widzimy dobre ustawienie).

Ważne, aby w obu regałach najniższe półki znajdowały się na tej samej wysokości. Jeżeli nie jest to możliwe, powinniśmy je od siebie odsunąć, a pomiędzy nie stawić np. shitakusa. Ponadto oba regały powinny być wyrównane do przedniej krawędzi.

Używając podstawki do jako uzupełnienie regału, powinniśmy ją tak ustawić, aby jej krawędzie nie pokrywały się z krawędziami regału (czyli zupełnie inaczej niż w przypadku dodatkowego regału) i była ona przesunięta w stronę patrzącego.

Podobnie jak w przypadku regału, podstawek powinien być umieszczony po stronie, którą wyznacza najniżej położona półka w regale głównym. Jeżeli na podstawce mamy miejsce możemy ułożyć na niej dwa przedmioty (np. suiseki i shitakusa).

Podstawek przesunięty nieco do przodu, w kierunku patrzącego.

Jeżeli natomiast podkładka jest zbyt mała, to wtedy shitakusa umieszczamy pomiędzy regałem a podstawką przesuwając ją lekko do przodu.

Wykorzystując w prezentacji uzupełniającej drzewko kaskadowe ustawiamy je na odpowiednim stoliku, który następnie umieszczamy na podstawce do kaskad. Jeżeli na podstawce jest jeszcze miejsce, możemy umieścić na niej również shitakusa lub suiseki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.