Zdjęcia nowego drzewka w kolekcji. Wiąz drobnolistny w odmianie Seiju, który zakupiłem u Piotra Czerniachowskiego przeszedł pierwsze formowanie w kierunku stylu hokidachi, choć zdaję sobie sprawę, że nigdy ideału nie osiągnie.
Drzewko ma niestety błąd objawiający się zgrubieniem na początku miotły, co wydaje się nie do korekty, jeżeli chcemy zachować wykształconą koronę. Nie zdecydowałem się jednak na drastyczne cięcie i ponowne zainicjowanie tworzenia miotły, gdyż zrobiło się się szkoda drzewka 🙂
Dlatego swoje działania po radzie od Jacka Grzelaka ograniczyłem do korekty ułożenia korony, aby nieco zasłonić tę wadę oraz bardziej wyeksponować przewodnik, który od tego momentu zostanie nieco bardziej zapuszczony, aby był wyraźnie grubszy od pozostałych gałęzi. Dodatkowo aktualne gałęzie to będą przyszłe konary i powinny wyraźnie się odznaczać na tle dobrze zagęszczonej korony.
Po nadaniu głównej struktury konarom dalsze zabiegi będą się ograniczać do zagęszczania korony. W przyszłości pewnie usunę dwie najniższe gałęzie, tak aby możliwie zbliżyć się do koncepcji stylu miotlastego.
Odmiana Seiju bardzo ładnie przebarwia się na jesień:
Warto pamiętać, że odmiana ta nie jest całkowicie mrozoodporna (strefa 6b-7). Lubi także żyzną próchniczą glebę.