Jak stworzyć estetycznie wyglądającą gładką czerwoną korę na jałowcu pospolitym?
Dzisiaj dzięki Jackowi Grzelakowi, dowiedziałem się, jak w stosunkowo prosty sposób uzyskać na jałowcu pospolitym gładką korę o czerwonym odcieniu.
Otóż kora jałowca pospolitego narasta warstwami, w postaci długich pasm. Na początku ma kolor czerwono-brązowy, później im starsza tym bardziej bardziej szara.
Aby uzyskać jej czerwony odcień musimy zdjąć jej warstwy. Możemy to osiągnąć przy pomocy materiału ściernego (gramatura 120).
Tniemy materiał ścierny w wątki pasek, a następnie regularnymi ruchami ścieramy korę do momentu uzyskania czerwieni. Ostateczną i zarazem najpóźniejszą granicą jest pojawienie się pierwszego miejsca o białym kolorze. Wtedy przerywamy ścieranie.
Wniosek jest taki, że ścierając nawarstwioną korę postępujemy bardzo ostrożnie im bardziej staje się ona czerwona.
[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=1ZQgPxv2DV4]
Czy kora powinna być czerwona? Jest to kwestia patrzenia na drzewko bonsai. Są też bonsaiści, którzy nie pracują nad korą w tym kierunku, pozostawiając w jej naturalnej strukturze (np. Robert Błądek).
Parę zasad na koniec
Jacek radził nam, aby:
- korę czyścić w ten sposób co 2 lata
- jeżeli chcemy uzyskać ten efekt czerwonejkory przed wystawą, to korę ścieramy na 1-2 tygodni przed wystawą (wtedy szczególnie uważamy, aby nie pojawiły się białe miejsca)
- gdy kora wyschnie i zrobi się szara, możemy ją pomalować nabłyszczaczem do roślin lub olejem naturalnym (uwaga: na oleju rzepakowym wyrośnie z czasem mech)