Tiepot – nowy typ doniczki treningowej do bonsai


Gdy trafiłem na informację o tej doniczce od razu napisałem do jej wynalazcy  i poprosiłem o przesłanie jednej do testów. Ku mojej radości Jens i Elisabeth zareagowali pozytywnie i tym samym mogę się podzielić z Wami pierwszymi wrażeniami. Poniżej nie zajdziecie jeszcze wyniku testu, który przeprowadzę. Zamierzam posadzić w niej jedno z moich drzewek podczas sesji jesiennego przesadzania i za rok/dwa poinformować Was o wynikach. Tymczasem zachęcam do zapoznania się z jej głównymi cechami. Doniczka „tiepot” została wymyślona i opatentowana przez wiedeńskiego bonsaistę Jensa Lindworsky i jest to ciekawa pozycja do rozważania, gdy szukamy doniczki treningowej. Dlaczego ciekawa?

Zabezpieczenie przed spadaniem i mocowanie odciągów

Wzdłuż brzegu doniczki Jens umieścił serię wypustków, które mogą służyć do przymocowania doniczki do ławki  tym samem zabezpieczenie jej przed spadnięciem w trakcie burzy czy silnego wiatru. Same wypustki są solidne wykonane i sztywne, co powinno zaowocować pewnym i stabilnym trzymaniem. Wypustki te są też dobry rozwiązaniem do mocowania odciągów. Są liczne, więc dają możliwość dość elastycznego mocowania drutów i wszelkiej maści odciągów. Dzięki temu nie musimy nadbudowywać jakieś specjalnej konstrukcji na nasze doniczki, wiercić otworów, czy też korzystać z wkrętów wkręcanych w pień drzewa.

Rozwój korzeni

Wiemy, że jednym z podstawowych czynników rozwoju drzewka, jest dobrze rozwinięta i zdrowa bryła korzeniowa. Jednym z warunków jest odpowiednie napowietrzenie (np. poprzez odpowiedni dobór mieszanki podłoża) oraz jej regularne przycinanie, powodujące zagęszczenie korzeni i tym samym rozbudowę strefy włośnikowej korzeni. Aby nie być ograniczonym do zabiegu przycinania jedynie w trakcie przesadzania, część bonsaistów wierci w plastikowych doniczkach treningowych otwory wiertarką lub też sadzi swoje rośliny w sitkach lub pojemnikach do oczek ogrodowych. Wykorzystywany jest tutaj mechanizm, który polega a tym, że w momencie gdy korzeń w trakcie wzrostu trafi w taki otwór w doniczce straci dostęp do wody a słońce i powietrze sprawą, że obumrze. Tym samym osiągamy efekt jego przycięcia. Obumarcie końcówki korzenia powoduje jego rozgałęzienie w części podziemnej, co w efekcie zwiększa zagęszczenie bryły korzeniowej. Tym samym podczas kolejnego przesadzania powinniśmy mieć ładnie zagęszczoną bryłę korzeniową bez lub z niewielką ilością długich korzeni owijających czasem parokrotnie doniczkę. A większa liczba korzeni włośnikowych to szybszy rozwój części naziemnej. W omawianej doniczce funkcję tę spełniają otwory umieszczone na bokach i dnie doniczki.

Jak to działa?

Warto zobaczyć film porównujący rozwój bryły korzeniowej w zwykłej doniczce oraz w tiepot:

Gdzie można kupić?

Wysyłkowo poprzez stronę Jensa (www.tiepot.com) . Aktualnie dostępna jest doniczka o średnicy 28cm i wysokości 11 cm w cenie około 13 € (55 zł) + koszty wysyłki.      

3 komentarze do “Tiepot – nowy typ doniczki treningowej do bonsai”

  1. Ciekawa donica trzeba przyznać. Ciekawe czy planują je robić w innych kształtach? Cena – no cóż, lepsza chyba nie będzie!

    1. Z tego co wiem, to mają być inne rozmiary. Jens dopiero startuje z rozwojem tego pomysłu i myślę, ze w miarę rozwoju sprzedaży będzie rozszerzał też asortyment.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.