Doskonalenie nebari


Doniczka treningowa sitko – dla lepszego rozwoju bryły korzeniowej i nebari

Na dzisiejsze spotkanie klubu bonsai wziąłem trzy drzewka, które w ostatnim czasie zaczęły zwieszać pędy lub gubić liście/igły. Okazało się, że przyczyną nie jest wcale grzyb, a słaba kondycja bryły korzeniowej.  I tutaj bardzo pomocna może być doniczka tyu „sito” lub po poznańsku „durszlak” 🙂

Czytaj dalej Doniczka treningowa sitko – dla lepszego rozwoju bryły korzeniowej i nebari

Odkłady powietrzne – do pobrania nowego materiału i poprawy nebari

Technika odkładów powietrznych w sztuce bonsai jest używana po pierwsze, aby z istniejącego drzewa uzyskać jego fragment, który po ukorzenieniu stanie się samodzielnym drzewkiem. Po drugie, aby skrócić wizualnie zbyt wysoki pień, tak aby poprawić proporcje pomiędzy grubością pnia a wysokością drzewka.  W obu przypadkach od początku kształtujemy nowe nebari, mając na nie pełen wpływ.

Czytaj dalej Odkłady powietrzne – do pobrania nowego materiału i poprawy nebari

Jak uzyskać ładne nebari? – technika pierścienia

Równomiernie rozchodzące się wokół pnia korzenie powierzchniowe (nebari) stanowią jedne z największych wyzwań dla bonsaistów. Głównie z tego powodu, że jest to element trudny do uzyskania i prowadzenia bez znajomości zaawansowanych technik. Warto zacząć jednak od podstawowej techniki, która pozwala uzyskać ładne nebari.
Czytaj dalej Jak uzyskać ładne nebari? – technika pierścienia