Jest to wpis uzupełniający artykuł o zasadach pielęgnacji graba jako bonsai, w którym nieco bardziej obrazowo przedstawię zasadę przycinania pielęgnacyjnego grabów.
Po usunięciu niewłaściwie rosnących gałęzi późną zimą, czekamy spokojnie, aż drzewo rozwinie wiosną nowe przyrosty. W przypadku grabów raczej nie usuwamy pąków wiosennych, pozwalając drzewku na swobodny wzrost. Niektórzy bonsaiści zalecają natomiast od razu usuwanie tych pąków, które rosną w niewłaściwym kierunku. Ma to oczywiście tę zaletę, że energia drzewka jest kierowana od razu we właściwe miejsce. Ja natomiast założyłem, że takim pąkom póki co pozwolę przyrosnąć, tak aby pociągnęły za sobą gałąź na grubość, a usunę je później.
Następnie obserwujemy nowe przyrosty i liczymy liście 🙂
Obrazowo ujmując koronę drzewka dzielimy na 3 strefy pod względem intensywności wzrostu w naturze:
- okolice wierzchołka – strefa najintensywniejszego wzrostu (dominacja wierzchołkowa)
- środek korony
- dół korony – najsłabsza strefa wzrostu
Nam natomiast jako bonsaistom zależy akurat na czymś odwrotnym, czyli aby dół drzewka intensywnie przyrastał, konary stawały się coraz grubsze, a wierzchołek był delikatny. Tak sam jest w przypadku grabów, dlatego graby przycinamy w następujący sposób:
Przycinanie grabów w okolicy wierzchołka
W górnej strefie korony pozwalamy nowym przyrostom na wzrost do 5 liści i następnie przycinamy do 2 liści.
Przycinanie grabów w strefie środkowej
W środkowej strefie pozwalamy na wzrost do 5-6 liści i tniemy na 3-4.
Przycinanie grabów w dolnej strefie korony
W dolnej strefie pozwalamy na najbardziej intensywny przyrost do 8 liści i przycinamy do 4-5.
Miejsce cięcia
Przyrosty przycinamy w połowie odległości pomiędzy ostatnim pozostawionym liściem a pierwszym odcinanym. Pamiętajmy tylko, aby ostatni pozostawiony liść wskazuje kierunek dalszego wzrostu.
Podsumowanie zasad cięcia grabów
Na koniec podsumowanie zasad przycinania grabów w formie uproszczonego rysunku:
W ciągu sezonu graba przecinamy kilkukrotnie, gdyż po przycięciu nowe pąki puszcza aż do września. Dlatego ostatnie cięcie wykonujemy w pierwszej połowie sierpnia, a następnie jedynie uszczykujemy. Dzięki temu ostatnie przyrostu zdążą zdrewnieć do zimy.