Przesadzamy fikusa z Jackiem Grzelakiem


Jak poprawnie przesadzić fikusa? A kto o tym lepiej opowie jak nie Jacek Grzelak, który prowadzi swojego fikusa prawie 25 lat  (od 1993 roku)? Zapraszam do lektury 🙂

Czy można przesadzać fikusa zimą?

Jacek fikusa przesadza zimą. Ale uwaga przesadzanie w tym okresie wymaga zapewnienia drzewku dobrych warunków.

Jakie to warunki? Przede wszystkim światło (w razie konieczności doświetlamy), odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza (bezwzględnie nie trzymamy fikusa w pobliżu grzejnika!)

Niezależnie od pory przesadzania, podstawowym warunkiem jest stan drzewka: musi być ono zdrowe i silne. Szczególnie, że przesadzając drzewko przycinamy z zasady również korzenie, co w przypadku słabego lub chorego drzewka może zakończyć się jego śmiercią.

Jeżeli drzewko jest chore, a z jakiś względów musimy je przesadzić, powinniśmy starać się praktycznie nie ingerować w bryłę korzeniową, a jedynie przełożyć ją możliwie w całości do nowego podłoża.

Jednak są sytuacje, gdy wymiana podłoża jest jedyną szansą na ich przetrwanie. Jacek miał tak z kilkoma fikusami na początku października. Przez pomyłkę dałem im wiosną zbyt gęstą mieszankę i zaczęły się sypać mimo oszczędnego podlewania, Po wymianie mieszanki na luźną ruszyły wszystkie i to bardzo mocno jak na tę porę roku.

Dlaczego przesadzamy to drzewko?

Pierwszy sygnał tego, że podłoże wymaga zmiany, możemy zaobserwować, gdy podlewamy drzewko. Otóż w przypadku tego fikusa po podlaniu woda nie wsiąkała od razu w podłoże, tylko utrzymywała się na jego powierzchni przez kilkanaście minut.

Oczywiście korzenie wychodzące z doniczki to drugi znak, że bez przesadzania na dłuższą metę się nie obędzie.

Mieszanka Jacka

Wcześniej fikus siedział w czystej akadamie i wszystko było OK.
Tym razem do akadamy Jacek dodał nieco kociodamy,  żwirek drobny 4-5mm , keramzyt ogrodniczy frakcja 3-4 mm , no i w końcu śladowe ilości zeolitu w stosunku 50/15/15/15/3.
Niektórzy stosują w mieszance dodatek lawy. Jacek ednak jej nie poleca. Jego zdaniem zastosowanie w mieszance lawy powoduje silne nawodnienie , gdyż lawa chłonie bardzo duże ilości wody. Jest to może dobre latem, podczas upałów, ale jesienią może powodować komplikacje.
Lawa jest ok np. dla liściastych , które lubią dużo wody jak choćby graby, ale nie dla sosen , czy fikusów 😮

 

Kiedy optymalnie przesadzać?

Idealny termin na przesadzanie: Fikusy wiosnę odczuwają już zaraz po Sylwestrze , gdy tylko zaczyna przybywać dnia, jednak jeśli mamy pochmurny styczeń, warto zacząć przesadzanie w drugiej jego połowie. Chyba, że doświetlamy drzewko sztucznie, wtedy możemy wydłużyć mu dzień nawet w listopadzie czy grudniu 🙂

Przesadzanie fikusa krok po kroku

W pierwszym kroku wyjmujemy drzewko z doniczki i analizujemy bryłę korzeniową i stan korzeni.

W przypadku tego drzewka podłoże było mocno przerośnięte i zbite.

Następnie oczyszczamy podłoże z brzegów bryły korzeniowej:

Nakłuwamy bryłę korzeniową, tak aby do jej wnętrza miało szanse dostać się więcej powietrza. Proces ten wykonujemy dokładnie i metodycznie na całej powierzchni bryły korzeniowej, pamiętają o przestrzeniach w nebari:

Po oczyszczeniu bryły korzeniowej przycinamy zbyt długie korzenie:

Przygotowując podłoże z akadamy, przesiewamy je najpierw przez sito, aby usunąć z niego najdrobniejszą pylastą frakcję. Pył ten po połączeniu z wodą staje się bardzo słabo przepuszczalny dla powietrza i w znacznym stopniu utrudnia oddychanie korzeniom, co w efekcie osłabia ich rozwój.

Pamiętajcie jednak, aby tego pyłu nie wyrzucać. Przyda się Wam w przyszłości do robienia keto do nasadzeń skalnych 🙂

Na dno doniczki sypiemy nowe podłoże (dla tego drzewka Jacek wybrał frakcję o granulacji około 4 mm), umieszczamy w niej drzewko, mocujemy drutem i obsypujemy nowym podłożem.

Patyczkiem ubijamy podłoże, aby dokładnie weszło w przestrzenie międzykorzeniowe.

O to byłoby na tyle. Oto efekt:

 

6 komentarzy do “Przesadzamy fikusa z Jackiem Grzelakiem”

  1. Witam
    Mógłby Pan napisać coś więcej o sposobie robienia KETO z pyłu z akadamy? Co jeszcze dodajemy ? w jakich proporcjach ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.