Przesadzanie bonsai latem


Przesadzanie drzewek latem w okresie najwyższych temperatur (u nas z reguły druga połowa lipca / początek sierpnia). Kiedy to ma sens?

W jakich przypadkach przesadzamy bonsai latem?

  1. Gdy drzewko było kształtowane latem i  chcemy zmienić kąt jego ustawienia w doniczce. Wtedy jeżeli jest w dobrej kondycji, możemy je przesadzić z ewentualnie bardzo delikatną redukcją bryły korzeniowej (jeżeli to konieczne).
  2. Gdy drzewko ma zaburzony przyrost w ciągu lata. Przyczyną tego może być zbyt mała przepuszczalność podłoża, słaby dostęp powietrza do korzeni, choroby grzybowe, itp. Wtedy naszym celem jest przywrócenia zdrowia drzewku.
  3. Gdy dany gatunek drzewa pochodzi ze stref (sub-) tropikalnych. Przykładowo: fikus, gardenia.

Przesadzając latem wykorzystujemy fakt, że w gorącym okresie lata niektóre gatunki drzew przechodzą w okres spoczynku, chroniąc się w ten sposób przed upałem.

Jakie gatunki możemy przesadzać latem?

Bonsai iglaste, które możemy przesadzać latem

  1. Juniperus procumbens
  2. Juniperus rigida (przesadzaj dopiero  po drugim przyroście po przycięciu na początku czerwca)
  3. Pinus parviflora
  4. Pinus thunbergii (przesadzaj tylko, jeżeli jest to konieczne ze względów zdrowotnych – w przeciwnym razie wstrzymaj się do jesieni)
  5. Pinus densiflora (przesadzaj tylko, jeżeli jest to konieczne ze względów zdrowotnych – w przeciwnym razie wstrzymaj się do jesieni)

Bonsai liściaste, które możemy przesadzać latem

Bonsai liściaste przesadzamy właściwie tylko na wiosnę.

Natomiast drzewka liściaste przesadzamy latem, tylko wtedy, gdy stan zdrowotny drzewka tego wymaga. Przykładowo, gdy klon palmowy zaczyna więdnąc i traci liście. Przesadzając drzewa liściaste pamiętajmy, aby starać się nie naruszyć bryły korzeniowej, tylko przełożyć ją do większej drewnianej skrzynki.

Pamiętajmy o tym, aby przesadzając drzewa liściaste w lecie, w miarę możliwości odczekać, aż liście dojrzeją i drzewo przejdzie w stan spowolnionego wzrostu w wyniku letnich upałów (2. połowa lipca). Dzięki temu będą w stanie w wyniku fotosyntezy dostarczyć drzewu energii do odbudowy ewentualnie utraconych części bryły korzeniowej.

Wyjątkiem od tej zasady są drzewa zimozielone pochodzące ze stref (sub-)tropikalnych, jak fikus, gardenia, podokarp, jaśmin.

Pielęgnacja po przesadzeniu

Pielęgnacja po przesadzeniu latem jest kluczowa, gdyż wystawienie drzewka na bezpośrednie gorące słońce może doprowadzić do jego śmierci.

Cieniowanie

Przez minimum 14 dni (a właściwie do momentu, gdy drzewko da wyraźny przyrost) cieniujemy, czyli chronimy je przed bezpośrednim popołudniowym słońcem. W tym celu możemy posłużyć się siatkami cieniującymi (50% a nawet 95%).

Zraszanie

Drzewka zraszamy minimum dwa razy dziennie przez okres dwóch tygodni (raz nad ranem, drugiej raz wczesnym wieczorem, tak aby na noc liście zdążyły przeschnąć – dzięki temu ograniczamy ryzyko infekcji grzybowej).

Brak nawożenia

Przed dwa tygodnie również nie nawozimy drzewek.

Wpis opracowany na podstawie wpisu na blogu Bjorna Bjorholma. Oryginalny wpis znajdziesz tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.