To, kiedy przesadzać drzewko bonsai zależy kilku czynników, na które warto zwrócić uwagę przy codziennym obcowaniu z drzewkiem.
Czytaj dalej Po czym poznać, że drzewko bonsai należy przesadzić?Doskonalenie nebari
Tiepot – nowy typ doniczki treningowej do bonsai
Gdy trafiłem na informację o tej doniczce od razu napisałem do jej wynalazcy i poprosiłem o przesłanie jednej do testów. Ku mojej radości Jens i Elisabeth zareagowali pozytywnie i tym samym mogę się podzielić z Wami pierwszymi wrażeniami.
Czytaj dalej Tiepot – nowy typ doniczki treningowej do bonsai
Usuwanie grubego niepotrzebnego korzenia lub gałęzi z drzew iglastych
Czasem pojawia się potrzeba usunięcia dużego niepotrzebnego korzenia, który psuje nam nebari lub gałęzi, aby uzyskać delikatniejszą koronę. Jak bezpiecznie je usunąć nie ryzykując zdrowia drzewka?
Czytaj dalej Usuwanie grubego niepotrzebnego korzenia lub gałęzi z drzew iglastych
Doniczka treningowa sitko – dla lepszego rozwoju bryły korzeniowej i nebari
Na dzisiejsze spotkanie klubu bonsai wziąłem trzy drzewka, które w ostatnim czasie zaczęły zwieszać pędy lub gubić liście/igły. Okazało się, że przyczyną nie jest wcale grzyb, a słaba kondycja bryły korzeniowej. I tutaj bardzo pomocna może być doniczka tyu „sito” lub po poznańsku „durszlak” 🙂
Czytaj dalej Doniczka treningowa sitko – dla lepszego rozwoju bryły korzeniowej i nebari
Jak uzupełnić gałąź i korzenie? Szczepienie przez przewiercenie
Do bardzo ciekawa metoda uzupełnienia brakujących gałęzi oraz korzeni na drzewku bonsai, która jest bardzo efektywna i niezwykle prosta do wykonania.
Czytaj dalej Jak uzupełnić gałąź i korzenie? Szczepienie przez przewiercenie
Pielęgnacja bonsai w czerwcu
W czerwcu temperatury szybują w górę, robi się gorąco i zielono. Nasze drzewka wchodzą w intensywny okres wegetacyjny.
Odkłady powietrzne – do pobrania nowego materiału i poprawy nebari
Technika odkładów powietrznych w sztuce bonsai jest używana po pierwsze, aby z istniejącego drzewa uzyskać jego fragment, który po ukorzenieniu stanie się samodzielnym drzewkiem. Po drugie, aby skrócić wizualnie zbyt wysoki pień, tak aby poprawić proporcje pomiędzy grubością pnia a wysokością drzewka. W obu przypadkach od początku kształtujemy nowe nebari, mając na nie pełen wpływ.
Czytaj dalej Odkłady powietrzne – do pobrania nowego materiału i poprawy nebari
Jak pogrubić pień drzewka bonsai?
(Aktualizacja) Po lekturze artykułów Waltera Palla, Harrego Harringtona, Masahiko Kimury i paru innych Mistrzów, ebrałem kilka metod w jednym wpisie, który zawiera techniki pogrubiania pnia i gałęzi drzewka.
Czytaj dalej Jak pogrubić pień drzewka bonsai?
Techniki tworzenia ładnego nebari – nacięcie podstawy pnia
Czasem zdarza nam się, że mamy ładne korzenie powierzchniowe (nebari) po jednej stronie drzewka, a na drugiej nie wyrosło nic. Albo też brakuje nam ładnego korzenia powierzchniowego w konkretnym miejscu. Jest na to rozwiązanie.
Czytaj dalej Techniki tworzenia ładnego nebari – nacięcie podstawy pnia
Nowe lepsze nebari – technika mieszana
Poniżej przedstawiona technika łączy w sobie dwie wcześniej zaprezentowane techniki.
Jak uzyskać ładne nebari? – technika pierścienia
Równomiernie rozchodzące się wokół pnia korzenie powierzchniowe (nebari) stanowią jedne z największych wyzwań dla bonsaistów. Głównie z tego powodu, że jest to element trudny do uzyskania i prowadzenia bez znajomości zaawansowanych technik. Warto zacząć jednak od podstawowej techniki, która pozwala uzyskać ładne nebari.
Czytaj dalej Jak uzyskać ładne nebari? – technika pierścienia