Kiedy przycinać drzewka bonsai?


Długo szukałem naukowego artykułu, który dość jednoznacznie przedstawi reguły rządzące porą przycinania drzew i krzewów, z których tworzymy drzewka bonsai. Wreszcie się udało 🙂

O tym, jak przycinać bonsai przeczytasz tutaj (cięcie pielęgnacyjne) oraz tutaj (cięcie strukturalne / formujące.

Przycinamy zawsze w jakimś celu rozwojowym, w świadomie wybranym miejscu o konkretnym czasie.

Poniżej znajdziecie tłumaczenie fragmentu artykułu „Best management practices for Pruning” Billa Klingemanna, który zezwolił na tłumaczenia do celów edukacyjnych.

Poniższe zasady dotyczą drzew i krzewów, które prowadzomy jako bonsai zewnętrzne (trzymane cały rok na zewnątrz).

No to startujemy 🙂

Kiedy przycinać? Rozważania fizjologiczne.

Wiedza o tym, kiedy przycinać jest równie ważna jak wiedza o tym, jak przycinać. Najlepszym czasem na przycinanie jest późna zima i wczesna wiosna, gdy rośliny są jeszcze w stanie spoczynku i jeszcze zanim pąki zaczną nabrzmiewać i się otwierać.

W tym okresie rośliny mają sporo energii zmagazynowanej w korzeniach, są gotowe do wzrostu, a ryzyko ran mrozowych jest mniejsze. Pamiętajmy o tym, że cięcie w okresie spoczynku może obniżyć liczbę kwiatów na krzewach kwitnących na wiosnę, ale może być wskazane, aby utrzymać kształt.

Kolejnym dobrym okresem na wykonanie cięcia jest wczesne lato (przełom czerwca i lipca), po tym jak pierwszy tegoroczny rzut liści dojrzał. Jeżeli mamy problem z mączniakiem lub zarazą ogniową, przycinamy rośliny wtedy, gdy spodziewamy się kilku bezdeszczowych, słonecznych dni.

Celem przycinania wczesnym latem powinna być redukcja wysokości / długości i zwiększenie zagęszczenia korony.

Musimy pamiętać, że rezerwy energii są największe, gdy roślina jest w okresie spoczynku, a najniższa w okresie wzrostu wiosną. Jeżeli przytniemy roślinę wiosną, roślina musi przesunąć i tak już niewielkie rezerwy energii na wytworzenie nowych przyrostów i zaleczenie ran [może to być jednak technika na spowolnienie wzrostu?]

Późne lato oraz wczesna jesień to również niewłaściwa pora na przycinanie drzew, ponieważ pobudzamy roślinę do wytworzenia nowych przyrostów, które mogą nie zdążyć dojrzeć przed jesiennymi przymrozkami czy zimowym mrozem.

Ogrodnicy mają taką starą zasadę, aby nie przycinać drzew, gdy temperatura spada poniżej -5 stopni C. Przycinanie drzew późną jesienią czy wczesną zimą sprawi, że rany pozostaną otwarte do wiosny.

Brzoza, wiąz, klon należą do drzew płaczących, stąd też powinny być przycinane późną zimą. Jeżeli przytniemy je na wiosnę, soki płynace z ran przyciągną szkodniki.

Kiedy przycinać drzewa i krzewy kwitnące?

Jeżeli szczególnie zależy nam na kwitnieniu, warto zapoznać się zasadami cięcia drzew i krzewów kwitnących i owocujących.

Ogólna reguła brzmi: drzewa i krzewy, które kwitną przed 1. czerwca przycinamy od razu po zakończeniu kwitnienia.

Do tego typu roślin zaliczają się m.in. azalie, forsycje, śliwy (morele), wiśnie, jabłonie, które tworzą pąki kwiatowe na ubiegłorocznych pędach.

W tym przypadku przycięcie ich w czerwcu wspiera wzrost nowych pędów i daje czas na wytworzenie nowych pąków kwiatowych na kolejny rok. Jeżeli cięcie wykonamy zbyt późno, usuniemy równocześnie pąki na potencjalne kwiaty w kolejnym sezonie.

Rośliny, które kwitną po 1 czerwca powinny być przycinane późną zimą lub wczesną wiosną, zanim rozpoczną tegoroczny wzrost, ponieważ najczęściej pąki kwiatowe zawiązują na tegorocznych pędach.

Kiedy przycinać drzewa i krzewy iglaste / wiecznie zielone?

Iglaki i drzewa wiecznie zielone mogą być przycinane w dowolnej porze, pod warunkiem że drzewo nie jest zamarznięte.

Celem przycinania drzew wiecznie zielonych jest zwiększenie zagęszczenia korony i redukcja wielkości rośliny.

Iglaki tworzą nowe liczne przyrosty na wierzchołku przyciętej gałęzi. Iglaki mają stosunkowo mało pąków śpiących w starym drewnie, zatem przycięcie do starego drewna może spowodować brak nowych przyrostów.

Jałowce i cisy mają liczne pąki w nowych przyrostach, lecz prawie żadnego w starym drewnie.

Sosna, świerk, jodła, cryptomeria i cyprys praktycznie nie mają pąków w starym drewnie.

Z tego względu nie przycinaj gałęzi tych gatunków do starego drewna.

Jak poprawnie przyciąć?

Autor artykułu przedstawił na zdjęciu kilka cięć i omówił ich poprawność. Mam nadzieję, że to pomoże Wam w poprawnym wykonaniu cięć.

jak-poprawnie-przyciac-drzewa-bonsai

a) przycięto zbyt daleko od pąka

b) przycięto za blisko pąka

c) przycięto pod zbyt ostrym kątem

d) poprawne przycięcie drzewka liściastego

e) poprawne przycięcie drzewa iglastego

2 komentarze do “Kiedy przycinać drzewka bonsai?”

  1. Sosna, świerk, jodła, cryptomeria i cyprys praktycznie nie mają pąków w starym drewnie.
    Witam ! Wykopałem z ogrodu cyprys groszkowy o pięknym pniu z nadzieją że uda mi się z niego coś stworzyć. Drzewo przeżyło i wygląda przyzwoicie ale im dłużej mu się przyglądam tym bardziej się martwię że ma za wysoko pierwsze gałęzie. Jeżeli jak pisze powyżej cyprysy nie mają na starym drewnie pąków czy jest jakiś sposób żeby temu zaradzić? Domyślam się ze względu na wiek pnia okulizaja raczej nie ma szans?

  2. Ja właśnie dostałam takie drzewko w prezencie i zbieram wszystkie potrzebne mi informacji, by je dobrze pielęgnować 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.