Jak przygotować się na warsztaty bonsai, aby najlepiej je wykorzystać?


Warsztaty to jedna z podstawowych form rozwoju przyszłych mistrzów bonsai.  I nie tylko chodzi o zabiegi osobiście wykonywane na własnych drzewach. Warsztaty do dobra okazja, aby uczyć się przez podglądanie innych. Ale jak się do nich przygotować, aby wyciągnąć z nich możliwie dużo dla własnego rozwoju?

Zeszyt, długopis i aparat

Zanim przejdziemy dalej chciałbym Ci przedstawić moich stałych kompanów na każdy warsztat czy demo: to zeszyt, długopis i aparat (ewentualnie telefon).

To dzięki nim na 100% zapamiętasz, to co usłyszysz i podpatrzysz. A po powrocie będziesz mógł wrócić do notatek i poukładać sobie wiedzę zdobytą na danym warsztacie.

Przed warsztatem

Większość ludzi udających się na warsztat ma już własne drzewo. Ale jeżeli nie masz jeszcze drzewka, a chciałbyś rozpocząć przygodę z bonsai, warto dowiedzieć się u organizatora, czy oferuje możliwość zakupu drzewka i w jakim zakresie cenowym.

W Niemczech częstą praktyką jest, że uczestnik warsztatu może pracować na materiałach udostępnionych przez organizatora, które po warsztacie pozostają w szkółce. Jest to dość praktyczne rozwiązanie, szczególnie, gdy masz mało drzew lub dopiero zaczynasz.

Warto dopytać organizatora o to, co udostępnia uczestnikom warsztatów. Przykładowo: czy udostępnia na warsztatach narzędzia, doniczki i podłoża (do przesadzania), druty do drutowania. Najczęściej podstawowe narzędzia należy mieć ze sobą. Te bardziej specjalistyczne z reguły zapewnia organizator lub z pewnością pożyczy kolega lub koleżanka ze stolika obok.

No dobrze, ale jakie drzewo wziąść na warsztat?

Przede wszystkim na warsztaty zabieramy rośliny zdrowe, które albo dobrze rosną, albo mają za sobą dobry sezon. Jeżeli przed paroma tygodniami wykonywałeś już jakieś zabiegi na drzewku (np. formowanie, mocniejsze przycinanie), to zabranie takiego drzewka na warsztat może być mało sensowne, gdyż prowadzący najpewniej nie będzie chciał jeszcze bardziej stresować drzewa i zrezygnuje z dalszych zabiegów.

Jeżeli posiadasz drzewko chore, oczywiście możesz je również zabrać, ale wykonywanie na nim wszelkich zabiegów będzie raczej wykluczone, z wyjątkiem może ratunkowej wymiany podłoża. Ale dzięki temu będziesz mógł liczyć na pomoc, gdyż prowadzący będzie mógł na własne oczy ocenić kondycję drzewka, rodzaj podłoża, itp.

A jkie zabiegi mogę wykonać w porze roku, w której odbywa się warsztat?  Ponieważ każdy gatunek ma swoją specyfikę i trzeba wiedzieć, jaki zabieg o jakiej porze roku można wykonywać, aby drzewko dobrze go zniosło.

Ogólnie możemy powiedzieć, że najczęściej na wiosnę przesadzamy drzewa liściaste, na jesień przesadzamy drzewa iglaste. Późną jesienią (gdy liściaki stracą liście) przycinamy, nadając formę. Latem przycinamy intensywnie tegoroczne przyrosty. W maju uszczykujemy świeczki sosen i tak dalej.

Jeżeli nie wiesz, to zadzwoń do organizatora, powiedz jakie masz gatunki, w jakim etapie rozwoju i zapytaj, jakie zabiegi będziesz mógł wykonać na warsztacie. W przypadku braku możliwości kontatku zabierz kilka drzew (3-5 sztuk) i wyboru dokonacie na miejscu. Kto pyta, ten mniej ryzykuje!

Oprócz tego o każdym z drzew powinieneś być w stanie co nieco powiedzieć:

  • kiedy było ostatnio przesadzane?
  • kiedy przycinane, drutowane?
  • czy w bieżącym / ostatnim sezonie miało problemy z kondycją?

Jeżeli zamierzasz formować drzewko od podstaw, przyjdź z własnym pomysłem na styl i formę. Może będziesz w stanie wykonać rysunek lub też pokazać zdjęcie gotowego drzewa jako punkt odniesienia do dalszej dyskusji. Ważne, abyś miał w głowie te przemyślenia, które doprowadziły do takiej czy innej propozycji stylu z twojej strony. Dzięki temu będziesz mógł zweryfikować swój tok myślowy i lepiej zrozumieć argumentację prowadzącego.

Na warsztacie

Na warsztacie dużo pytaj, aby zrozumieć, co i dlaczego jest wykonywane na Twoim drzewku. Notuj, rób zdjęcia.

Zapytaj o wskazówki rozwojowe na przyszłość. Najczęściej drzewko po warsztacie nie będzie gotowe. Wykonacie kilka zabiegów, po których drzewko musi odzyskać siły, aby na kolejny sezon wykonać następny zabieg. Dlatego warto dopytać o to, co w kolejnym sezonie.

Dopytaj zawsze o to, jak pielęgnować drzewko po wykonaniu zabiegów na warsztacie (np. czy i jak długo trzymać w cieniu czy na pełym słońcu, czy jakoś szczególnie podlewać, czy wystawiać np. na temperaturę poniżej zera stopni, czy lepiej nie. )

Celem tych pytań jest to, abyś uzyskał odpowiedź na pytanie, jak bezpiecznie przeprowadzić drzewko przez czas zaraz po warsztacie, gdy będziesz już pozostawiony sam sobie. Osobiście przerabiałęm już kilka warsztatów i po niektórych traciłem drzewa, gdyż nie dopytałem „co dalej”.

Jak często brać udział w warsztatach?

Z mojego doświadczenia wynika, że optymalną częstotlowością, są 3 warsztaty na rok. Jeden na wiosnę, drugi w lipcu, a trzeci na jesień. Dzięki temu będziesz miał okazję przeprowadzić drzewka przez cały sezon.

 

2 komentarze do “Jak przygotować się na warsztaty bonsai, aby najlepiej je wykorzystać?”

  1. To co piszesz to prawda.Niestety trudno w Polsce trafić na miejsce, gdzie często odbywają się warsztaty :/ (może śląsk i wielkopolska) Jak ktoś na dodatek nie dysponuje autem, to ma duży problem, albo musi wydać sporo kasy.

    1. Faktycznie nie ma niestety jednego miejsca, w którym byłby zebrane informacje o grupach działających w Polsce. A szkoda. Kiedyś podjąłem taką inicjatywę, ale odzew był słaby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.