Wybór drutu do bonsai sprawia początkującym bonsaistom nieco problemów. Co więc zatem wybrać do drutowania: drut aluminiowy czy może jednak miedziany?
O tym, jakie grubości grutu kupic na początek, pisałem tutaj. Podane w nim grubości dotyczą drutu aluminiowego, który aktualnie używam.
Ale można sobie oczywiście zadać pytanie, dlaczego by nie używać drutu miedzianego?
Drut miedziany do bonsai
Drut miedziany polecany jest dla osób, które umieją dobrze i pewnie drutować. W tym przypadku „pewnie” oznacza, że nie korygujemy zbytnio raz nałożonego drutu. W przypadku drutu miedzianego korekta jest bardzo trudna, gdyż drut ten z każdym wycięciem twardnieje.
Zaletą drutu miedzianego jest fakt, że bardzo dobrze i silnie trzyma – dzięki temu na gałęzi można stosować cieńszy drut, dzięki czemu dała kompozycja wygląda bardziej estetycznie.
Ze względu na kolor nie rzuca się zbytnio w oczy, dobrze komponując się z korą.
Wadą jest z pewnością jego cena. Drut miedziany jest około 3 razy droższy od aluminiowego i dość trudno dostępny (w Polsce znam tylko jeden sklep). Zdejmując drut miedziany nie mamy już opcji jego odwinięcia – jedynie możemy go odciąć.
Drutu miedzianego również nie zastosujemy np. do mocowania drzewka do doniczki, mocowania siateczki na otworach drenażowych, gdyż wchodząc w reakcję z treścią podłoża szkodzi roślinie.
Drut aluminiowy do bonsai
Drut aluminiowy jest zdecydowanie łatwiej dostępny. Praktycznie każdy sklep internetowy z bonsai ma go w swojej ofercie. I jego cena jest również znacznie niższa niz jego miedzianego odpowiednika.
Jest także doskonałym materiałem do nauki drutowania, gdy po pierwszym zadrutowaniu gałązki będziemy korygować położenie drutu. Ponieważ nie twardnieje przy gięciu, można go dość wygodnie zdjąć z fragmentu gałęzi i zmienić jego położenie.
W porównaniu do drutu miedzianego trzyma jednak znacznie gorzej. Oznacza to konieczność stosowania grubszego drutu (lub drutowanie dwoma drutami obok siebie), aby utrzymać efekt gięcia. Ma to z pewnością negatywny wpływ na estetykę.
Drut aluminiowy mozemy stosować nie tylko do drutowania gałęzi, ale równiez do mocowania w podłozu.