Mianem trzech towarzyszy zimy, określane są w kulturze chińskiej i japońskiej trzy gatunki drzew, które opierają się najzimniejszej porze roku i są symbolem siły i przetrwania. Wiecie, jakie to są?
Czytaj dalej Trzej towarzysze zimyCiekawostki
Drzewa mają… puls
Do tej pory sądzono, że drzewa transportują wodę na zasadzie osmozy, czyli w uproszczeniu na różnicy stężenia między np. podłożem o błoną korzenia. Tymczasem naukowcy z Uniwersytetu Aarhusu w Danii zaobserwowali, że drzewa… mają tętno.
Appka do nauki i testowania przycinania drzewek bonsai
Ile razy zastanawiałeś się, czy dobrze przycinasz daną gałąź? Czy aby napewno nowa gałąź wyrośnie w porządanym przez nas kierunku? Taki dylemat znany jest chyba każdemu miłośnikowi bonsai. Dlatego też powstała pewna appka na androida, która pozwala nieco poćwiczyć.
Czytaj dalej Appka do nauki i testowania przycinania drzewek bonsai
Bonsai w sztuce
Azuma Makato, japoński artysta zajmujący się florystyką, w ciągu 10 lat pracy nad projektem Shiki, stworzył ciekawe ujęcia z drzewkiem bonsai. Zapraszam do obejrzenia i podzielenia się Waszym odbiorem.
Hydroponiczna uprawa bonsai, eksperyment z „mizusai”
W ostatnim czasie wróciłem do swoich starych książek związanych z kaktusami. Pamiętam jak bardzo byłem zdziwiony, ze można je uprawiać nie w podłożu ale po prostu w wodzie. A rosną przecież na terenach pustynnych, gdzie wody właściwie niema i pojawia się okresowo.
Czy w ten sposób da się uprawiać np. jałowca czy sosnę i jednocześnie formować je jako bonsai? Nie wiem, ale zacznę w tym roku eksperyment, o którym będę Was informował na blogu.
Czytaj dalej Hydroponiczna uprawa bonsai, eksperyment z „mizusai”
Tweetujące drzewa
Europejscy naukowcy pod kierunkiem prof. Kathy Steppe podłączyli drzewa m.in. do tweetera. I tak już 12 drzew wysyła codzienne tweety informując o swoich procesach życiowych. Teraz wprawdzie są w stanie spoczynku, więc tweeter milczy, ale już niebawem zaczną się ponownie odzywać.
Paludarium
[youtube=https://youtu.be/7g1oYKI_3GY]
W ostatni weekend odwiedziliśmy ponownie kawiarnię w poznańskiej palmiarni.
Co mają wspólnego mrówki i drzewka bonsai?
Okazuje się, że jest takie miejsce na świecie, gdzie drzewka bonsai żyją w symbiozie z mrówkami. Co z tego wynika – przeczytajcie sami 😉