Ziemiórki – małe muszki z groźnymi larwami


Jeżeli wokół drzewka bonsai latają muszki przypominająca owocówki, to warto zainteresować się nimi, gdyż mogą być bardzo groźne i doprowadzić do znacznego osłabienia drzewka a nawet jego utraty.

Jak rozpoznać problem?

Obajwy:

  • Wokół drzewka bonsai latają niewielkie muszki
  • Drzewko nagle przestało rosnąć a liście zaczynają żółkną lub schnąć,
  • czasem w liściach pojawiają się kanały (larwy minujące)
  • Jeżeli na liściach pojawiają się różne choroby grzybowe, a mimo oprysków przeciwgrzybowych drzewko nie kontynuuje wzrostu

Jak żerują ziemiórki?

Dorosłe owady (muszki) właściwie nie są groźne.

Dorosły owad
Dorosły owad

Groźne są natomiast larwy żyjące w podłożu. Ziemiórki upodobały sobie przewiewną, wilgotną i bogatą w minerały glebę, czyli akurat taką, jaką tez generalnie lubią nasze liściaste bonsai. Larwy mają około 5-7 mm długości, są przeźroczyste z czarną głową i widocznym przewodem pokarmowym.

Larwa
Larwa

Dlatego i kiedy larwy szkodzą bonsai? Gdy podłoże jest wilgotne, larwy żerują w podłożu. Natomiast gdy przeschnie (w u mnie na balkonie w lato nie jest o to trudno), larwy zaczynają żerować na korzeniach. Szczególnie na tych młodych włośnikowych, doprowadzając szybko do osłabienia drzewka a przy powtarzających się przesuszeniach podłoża do zatrzymania wzrostu i śmierci.

Cykl rozwojowy ziemiórki

Jaja – 4 dni

Larwa – 14 dni

Poczwarka – 4 dni

Osobnik dorosły – 7 dni

Jak zwalczać ziemiórki?

Zwalczanie przeprowadzamy na dwóch polach walki:

  • w podłożu, zwalczając chemicznie larwy (np. Substral na ziemiórki)
  • na zewnątrz, wyłapując dorosłe muszki na żółte lepy lub ustawiając wokół roślin żółte jaskrawe pojemniki z wodą i płynem do naczyń. Zapobiegamy w ten sposób składaniu nowych jaj. Ewentualnie oprysk Decisem.

Co dalej? Odbudowa bryły korzeniowej

Jeżeli masz podejrzenia, że ziemiórki uszkodziły bryłę korzeniową, możesz wesprzeć drzewko w jej odbudowie, podlewając je Superthrive w stężeniu dla drzewek w stresie.

Przeczytaj jak dawkować Superthrive, aby nie ryzykować zdrowia drzewek bonsai.

5 komentarzy do “Ziemiórki – małe muszki z groźnymi larwami”

  1. A co sądzisz o podlewaniu drzewek wywarem z czosnku? Czytalem na forach, ze to dziala. Sam niestety mam problem z tym dziadostwem i dziś pierwszy raz uzylem tego roztworu.

    1. Generalnie nie jestem zbytnim fanem rozwiązań ekologicznych. Wywar z czosnku ograniczy może populację, ale ja wolę spryskać chemicznie. Wszyscy moi nauczyciele pryskają drzewa chemicznie i twierdzili, że szkoda im drzew na eksperymenty. Ze środków ekologicznych używam jedynie te na bazie cukru do zwalczania mszyc i przędziorków. Na poważniejsze szkodniki i wszystkie choroby stosuję jedynie chemię.

    1. Do podlewania obok substralu można wypróbować kohinor. Uzupełniłem też wpis o cykl rozwojowy ziemiórek. Dość szybko można się ich pozbyć wyłapując osobniki dorosłe. 0,5ml na 1 litr wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.