Mimo iż pędy sosny zwyczajnej należą do trudno ukorzeniających się sadzonek, warto próbować. Ja w tym roku uzupełniłem swoją wiedzę w tym zakresie podejmuję pierwsze próby po zimowym cięciu zarówno sosen dwu- jak i pięcioigielnych.
Kiedy pobierać pędy na sadzonki sosny?
Pędy na sadzonki możemy pozyskiwać, zarówno gdy drzewo jest w okresie spoczynku jak i w pełni wegetacji. Warto wiedzieć, że pędy pobrane w okresie spoczynku traktujemy jako sadzonki zdrewniałe, a pędy pobrane w okresie wegetacyjnym jako sadzonki zielone.
Wg badań rośliny mateczne będące tuż przed zakończeniem okresu spoczynku (czyli sadzonki pobrane w lutym), cechowały się większą zdolnością ukorzeniania.
Jakie pędy wybieramy?
Na sadzonki przeznaczamy pędy wyrosłe w ostatnim lub bieżącym okresie wegetacyjnym. Pobieramy zarówno długopędy jak i krótkopędy.
Charakterystyka miejsca wegetacji
Rozmnażając sosnę z sadzonek powinniśmy sadzonkom stworzyć odpowiednie warunki.
- Temperatura powietrza: 20-30 stopni
- Temperatura podłoża: 25-35 stopni
- Jasne pomieszczenie
- Wysoka wilgotność powietrza
W lecie nagrzanie podłoża do >40 stopni zabija sadzonkę, dlatego rozmnażając wiosną/latem musimy pamiętać o odpowiednim cieniowaniu i wietrzeniu pomieszczeń.
Sadzonki trzymamy pod szkłem (mini szklarnia) lub otaczamy przeźroczystą folią. W takich warunkach zraszanie wykonujemy raz dziennie (przy temp. 20 stopni). Im cieplej, tym częściej. Im chłodniej tym rzadziej.
Podłoże
Podłoże powinno przede wszystkim umożliwiać utrzymanie wilgotności wraz dostępem powietrza. W szkółkach leśnych stosuje się mieszaninę piasku i torfu (1:1) lub sam piasek.
Czasem stosuje się układ warstwowy:
- na dnie: gruby piasek
- mieszanka grubego piasku z torfem
- mieszanina drobnego piasku z torfem (2:1)
- na wierzchu: warstwa drobnych kamieni z mchem
Do podłoża w miejscu sadzenia należy korzystać z ukorzeniaczy. Bez nich szanse powodzenia są niewielkie. Wyjątkiem są tutaj sadzonki pobrane z 2-3 letnich roślin matecznych. W przypadku starszych drzew, ukorzeniacz jest niezbędny (chodzi głównie o auksyny). W opracowaniach, które znalazłem jako roślinę mateczną wskazywano maksymalnie 5 letnie drzewa. Dla drzew ponad 10 letnich szanse wynoszą około 10-15%. Generalnie z wiekiem rośliny matecznej spada zdolność ukorzeniania się sadzonek.
Czas
W dobrych warunkach zadowalający system korzeniowy wytworzony zostanie po 16 tygodniach. W swojej amatorskiej uprawie będę czekał cały sezon i dopiero na kolejną wiosnę sprawdzę sadzonki.
Powodzenia 🙂 Mój start wygląda tak: