W tym wpisie gromadzić będę zasady związane z pielęgnacją starszych drzew bonsai oraz tych, które weszły w stadium finalne (zagęszczanie korony i pomniejszanie liści i igieł).
Organicznie podlewania i nawożenia
Podlewanie dobrze ukształtowanych drzew różni się od tych, które są w rozwoju. Gdy ostatecznym celem jest już tylko pomniejszenie igieł i liści, musimy trzymać się pewnych rygorów w temacie podlewania.
Zbyt częste podlewanie powoduje, że liście i igły rosną zbyt długie, a drzewko zatraca proporcje między wysokością a wielkością liści.
Wiosną i na początku lata, gdy temperatura daleka jest jeszcze maksimum, podlewamy drzewka wcześnie rano. Natomiast nie podlewamy już wieczorem.
Dwa razy dziennie zaczynamy podlewać w środku lata, gdy temperatury osiągają swoje roczne maksimum.
W szczególnie gorące letnie dni, gdy wieje gorący wiatr, dobrze zagęszczone drzewka zraszamy i przenosimy w osłonięte i bardziej zacienione miejsce. Dzięki temu unikniemy utraty delikatnych gałązek w wyniku wysuszenia.
Podłoże
Aby móc stosować tego typu sposób podlewania, powinniśmy wcześniej przesadzić drzewko do mieszanki z dużym udziałem drobnej akadamy. Drobne cząsteczki podłoża przechowają więcej wody niż te większe. Dzięki temu ograniczenie podlewania będzie możliwe nawet dla drzewek w płaskich doniczkach. Dodatkowo drobna akadama ma niską pojemność powietrzną (więcej tutaj), w skutek czego rozwój korzeni jest ograniczony. Dzięki temu przyrost zielonego też będzie mniejszy.
Dlaczego nie kiryu? Otóż kiryu ma wysoką pojemność powietrzną, co pozytywnie stymuluje korzenie do rozwoju. A w przypadku starszych drzew nie jest on tak pożądany jak w przypadku drzew w rozwoju.
Zmniejszenie częstotliwości podlewania, zmniejsza konieczność nawożenia. Dzięki temu liście i igły rosną mniejsze, gałęzie będą delikatniejsze i drobniejsze, międzywęźla krótsze, a konary nie będą tracić gałązek położonych bliżej pnia.