Parch poraża jabłoń i grusze podczas opadów deszczu. Dlatego ważne jest obserwowanie pogody pod tym względem i ochrona drzewek.
Parch jest trudny do zauważenie, a gdy się rozwinie, trudno go zwalczyć. Dlatego działania ochronne mają charakter zapobiegawczy lub interwencyjny w zależności od intensywności i okresu trwania deszczu.
Działania ograniczające ryzyko wystąpienia
Czynnikiem wspierającym parcha jabłoni jest sytuacja, gdy liście mają problem z wyschnięciem. Wpływ na to ma także zagęszczenie korony utrudniające przepływ przez nią powietrza.
Dlatego jeżeli masz taką możliwość bonsai z jabłoni lub gruszy powinny być trzymane pod zadaszeniem chroniącym je przed zmoczenie podczas deszczu.
Dlatego też nie zraszamy liści jabłoni, a już szczególnie pod wieczór, gdy liście nie mają praktycznie szans szybko wyschnąć.
Objawy
Na liściach pojawiają się ciemnoszare lub brunatnooliwkowe, okrągłe plamy, które następnie zlewają się ze sobą.
W końcowej fazie porażenia liścia, plamy brunatnieją i tkanka liścia zamiera.
Zwalczyć go można opryskując profilaktycznie przed spodziewanym deszczem lub interwencyjnie po deszczu.
W okresie częstych opadów deszczu, należy koniecznie wykonać oprysk. Ryzyko wystąpienia parcha przy ciągłych, powtarzających się opadach jest bardzo wysokie.
Zapobieganie
Podczas ukazywania się liści lub w czasie zielonego pąka kwiatowego warto zastosować Score 250 EC lub Syllit 65 WP. Oprysk wykonujemy w marcu, gdy temperatury wzrośnie do około 6 stopni.
Zwalczanie
Ja stosuję Target Polyram 70 WG.
Jesli chodzi o problem parcha jabłoni to polecam skuteczny środek grzybobójczy Zato 50 WG