Kędzierzawość liści


Wczesna wiosna (marzec) to okres, w którym powinniśmy zacząć myśleć o zabezpieczeniu np. moreli japońskiej przed kędzierzawością liści. Później na wiosnę, gdy wystąpią objawy choroby, na leczenie będzie za późno i pozostanie jedynie usunięcie porażonych liści.

Objawy

 

Liście brzoskwini (śliwy) przybierają czerwoną barwę, zaczynają się skręcać. Po jakimś czasie są całkowicie pofalowane i silnie zniekształcone.

Zwalczanie

W tym przypadku należy zapobiegać. Oprysk chemiczny wykonujemy w marcu. Celem oprysku jest usunięcie zarodników grzyba, który zimuje na korze czy pąkach.

Pierwszy oprysk wykonujemy z reguły a początku marca (gdy temperatura przekroczy około 7 stopni) Miedzianem 50 WP lub Extra 350 SC, gdy temperatura przekroczy około 7 stopni. Nasze drzewa powinny być wtedy w stanie bezlistnym, ewentualnie pąki liściowe powinny zacząć się wydłużać. Jest to o tyle ważne, że jeżeli zauważysz, że drzewka startują w lutym z uwagi na ciepłą zimę lub warunki w inspekcie, to oczywiście nie czekasz z opryskiem do marca.

Drugi oprysk warto wykonać w stanie bezlistnym późną jesienią (październik, listopad), gdy temperatury są jeszcze powyżej wspomnianych 7 stopni. Wtedy również stosujemy Miedzian.

Polecane środki

  • Miedzian 50 WP
  • Miedzian Extra 350 SC
  • Syllit 65 WP (2 opryski w odstępie tygodnia)
  • Lecitec (środek ekologiczny)

 

 

2 komentarze do “Kędzierzawość liści”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.